Predstavnici šest sindikalnih središnjica i Hrvatske udruge poslodavaca na jučerašnjm su se sastanku u Banskim dvorima dogovorili da će njihove mješovite radne skupine početi razgovore o Zakonu o minimalnoj plaći potkraj kolovoza, kad Vlada izradi preciznu metodologiju praćenja plaća.
Zaključeno je da će potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, koja je nazočila sastanku poslodavaca i sindikata, predložiti ministru financija da se metodologija praćenja isplata plaća radnika proširi na više segmenata, kako bi se preciznije odredilo koliko radnika prima koliku plaću, izjavio je za nakon sastanka predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
"Događa se da po jednoj metodologiji 20.000 radnika prima određeni iznos plaće, po drugoj 40.000, a po trećoj mnogo više, pa je potrebno ujednačiti i proširiti metodologiju jer je to jedina podloga za razgovore o zakonu o minimalnoj plaći", kazao je Sever.
Vlada bi tu metodologiju trebala razraditi do kraja kolovoza. Dogovoreno je a će nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća, 20. kolovoza, poslodavci i sindikati osnovati mješovite radne skupine po pojedinim sektorima, kao što su tekstilna industrija, trgovina i t.d., koje će analizirati utjecaj utvrđivanja minimalne plaće na pojedini sektor i na formiranje plaća u tom sektoru.
"Tek će precizna metodologija i analiza po sektorima biti dobra podloga za razgovore o zakonu o minimalnoj plaći, a sindikalci nisu iznosili konkretne zakonske prijedloge", kazao je Sever.
Sindikalci su tek ponovili svoje razloge zbog kojih smatraju da je nužno donijeti takav zakon. Među njima su, istaknuli su, borba protiv siromaštva radnika koji danas primaju mizerne plaće, a prema tim plaćama u budućnosti i niske mirovine; zatim borba protiv rada na crno te činjenica da 20 zemalja Europske unije ima zakon o minimalnoj plaći.
(Hina)