Napravite nacrt životopisa i ako vam se čini da neke "rupe" privlače pozornost, pokušajte istaknuti pozitivnosti gdje god možete.
Naime, jedno od najtežih pitanja s kojim se susreću oni koji traže posao je kako u svom životopisu popuniti "praznine", odnosno razdoblja u kojima su bili nezaposleni.
Ako imate sličan problem, savjetujemo da pri popunjavanju tih "praznina" uzmete u obzir okolnosti zbog kojih su nastale, ali i da svakako razmotrite koje se vještine od vas traže na poslu za koji se prijavljujete.
Sažetak svojih vještina
Izradite sažetak svojih vještina, sposobnosti i postignuća koja imaju veze s poslom na koji se prijavljujete i istaknite ih na prvom mjestu.
Pripremite se za intervju
Koji god pristup odaberete, budite sigurni da je on u vašem najboljem interesu, a kada dođete na intervju budite spremni objasniti svoju situaciju na adekvatan način. Pripremite se odgovoriti na pitanje koliko ste dugo bili nezaposleni.
Što ste radili dok niste radili?
Razmislite o aktivnostima kojima ste se bavili dok ste bili nezaposleni. Jeste li možda negdje volontirali, ili možda pohađali neki program dodatnog obrazovanja, ili ste, pak, boravili u nekoj stranoj zemlji. Možete li to iskoristiti kako biste poslodavcu pokazali da ste se nečime bavili. Primjerice, boravak u inozemstvu možete prikazati na način da ste učili strani jezik.
Čekali ste na pravu priliku
U današnje vrijeme nije neobično ako ste dugo vremena bili u potrazi za poslom. No, osobe koje se nalaze u takvoj situaciji trebala bi razmisliti o načinu predstavljanja zbog kojeg ćete, iako ste bili nezaposleni, biti atraktivni poslodavcu. Preporučljivo je skrenuti pažnju na način na koji ste odabrali usavršavati se dok ste tražili posao. Jedan od savjeta je da vrijeme u kojem niste ništa radili opravdate na način da ste tražili posao u kojem možete napredovati i profesionalno se razvijati.
(A.T.)
Izvor:
Monster