Končar grupa, Ministarstvo unutarnjih poslova, Hrvatske šume i Hrvatske pošte, četiri su tvrtke u kojima se počeo provoditi pilot-projekt mirnog rješavanja individualnih radnih sporova.
Na hrvatskim sudovima vodi se oko 200.000 individualnih radnih sporova, a uvođenje postupka mirenja značajno će rasteretiti sudstvo i ubrzati rješavanje sporova.
Dođe li do radnog spora između radnika i poslodavca u nekoj od te četiri tvrtke, spor će se prvo pokušati riješiti mirnim putem. Ako mirenje ne uspije, radnicima preostaje mogućnost sudske tužbe. Inače, i u slučaju kada radni spor završi na sudu, on se može pokušati riješiti mirnim putem u samoj tvrtki.
O postupku mirenja ne treba obavijestiti sud, no ako stranke spora postignu dogovor o tome će izvijestiti sud te se sudski postupak obustavlja.
"Usporedno s pilot-projektom mirnog rješavanja sporova u četiri tvrtke, koji će trajati cijelu sljedeću godinu, uvodit ćemo postupke mirenja i u druga poduzeća", najavljuje Vitomir Begović, predstojnik Ureda za socijalno partnerstvo. Generalna je preporuka tvrtkama da se mirno rješavanje individualnih sporova ugrađuje u kolektivne ugovore, a Ured je pripremio odgovarajući pravilnik i obrasce koji će tvrtkama biti od pomoći u postupcima mirenja.
Mirno rješavanje individualnih radnih sporova nedavno je ugrađeno u kolektivne ugovore za javne i državne službe, a Fina već ima 11-godišnju bogatu praksu mirnog rješavanja radnih sporova tako da ih vrlo malo završi na sudu.
Samo u posljednjih 5 godina pred Mirovnim vijećem u Fini održana su 22 postupka mirenja, od kojih je 6 okončano nagodbom. Od 7 postupaka koji su završili na Žalbenom vijeću, čije odluke obvezuju poslodavca, 3 su okončana u korist radnika.
Dosad je osposobljavanje za miritelje u individualnim sporovima prošlo više od 30 osoba različitih zanimanja, a edukacija se nastavlja i najesen. S liste miritelja za individualne sporove desetak ljudi dodatno će se osposobiti za trenere mirenja, te će obrazovati miritelje za područje županija.
Plan je Ureda za socijalno partnerstvo da se u svakoj županiji educira po 15 miritelja za individualne radne sporove. Za razliku od kolektivnih radnih sporova, za koje je postupak mirenja po Zakonu o radu obvezan, mirenje u individualnim radnim sporovima zakon predviđa kao mogućnost i prepušta kolektivnim ugovorima.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik