Polovica svjetskog stanovništva živi od 2 dolara i manje dnevno, a od ukupno 2,2 milijarde djece, milijarda je uistinu siromašna, upozorili su Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) u povodu današnjeg Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva.
U svijetu dnevno od gladi i pothranjenosti umre više od 26.000 osoba, od kojih su trećina djeca. Manje od 20% svijeta gospodari s više od 80% svjetskog bogatstva, a služe im međunarodne financijske institucije, multinacionalne korporacije, vojske, policije i Vlade, ističe NHS u priopćenju.
Što se tiče Hrvatske, iako si je još 2001. zadala cilj da do 2015. relativno siromaštvo smanji na polovicu, podaci iz 2005. govore kako je stopa relativnog siromaštva i dalje 17,5%, kao i pet godina ranije.
Prema raznim mjerilima, u Hrvatskoj se udio siromašnih domaćinstava kreće od optimističnih 11% do realnijih 29%, a negdje između 70 i 80 posto građana osjeća se siromašnima, napominje NHS.
Najveći rizik od potonuća u siromaštvo nose starije osobe i umirovljenici, nezaposleni, osobe bez obrazovanja, samačka domaćinstva, jednoroditeljske obitelji i obitelji s više djece.
Prosječna hrvatska plaća može pokriti od 75 do 79 posto minimalne potrošačke košarice, a prosječna mirovina nikad ne pokrije ni 60 posto umirovljeničke košarice.
Uz to, preko 65% plaća niže je od prosječne, a preko 60% mirovina jednako je ili niže od 2.000 kuna. Troškovi se neprekidno "krpaju" novim zaduženjima, pa su se građani, po posljednjim podacima, kod poslovnih banaka zadužili preko 107,7 milijardi kuna.
Tek dvadesetak posto nezaposlenih prima naknadu za nezaposlenost, koja je od 1. listopada u najvišem iznosu povećana na "čak" 1.200 kuna, podsjeća NHS.
Kako živi dvadesetak tisuća radnika i njihovih obitelji koji rade, a ne primaju plaću, ili oni koji primaju najnižu plaću od 2.298 kuna, pita se sindikat.
U podizanje društvene svijesti za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti treba uključiti sve društvene čimbenike, od vlasti, sindikata, poslodavaca, lokalnih zajednica i političkih stranaka, do nevladinih udruga i vjerskih zajednica, naglašava NHS. (Hina)