Iako su se oko potrebe za fleksibilnošću radnog zakonodavstva bez ustezanja složili svi predstavnici političkih stranaka, poslodavci i sindikati na tu potrebu upozoravaju već mjesecima, ali s različitih stajališta.
Iako i HUP i sindikati smatraju da postojeći Zakon o radu pred poslodavce stavlja prevelike rizike, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever napominje kako bi retorika bila potpuno drugačija da su se kojim slučajem stratezi političkih stranaka sučeljavali pred sindikatima.
Sever napominje kako se fleksibilnost zapošljavanja ne može uvesti bez povećanja naknade za nezaposlene i promjene sustava koji bi one koji ostanu bez posla, osposobio za neko drugo zanimanje.
On je kao primjer naveo Dansku gdje poslodavac ne mora nikome obrazlagati zašto je otpustio radnika, ali je također dodao kako se često zaboravlja da Danska ima razvijenu infrastrukturu servisiranja i prekvalifikacije nezaposlenih, koju si Hrvatska u ovom trenutku financijski ne može priuštiti.
Upravo zbog toga mnogi koji ostanu bez posla dodatnu zaradu traže na crnom tržištu gdje kasnije i ostanu, upozorava Sever.
Sličnog su mišljenja i poslodavci koji smatraju da današnja kruta zakonska zaštita radnog mjesta zaposlenima djelomično olakšava situaciju, jer i njima otežava promjene zaposlenja, a izravno potiče razvoj sive ekonomije.
HUP-ova stručnjakinja za radne odnose Jasna Kulušić izrazila je nadu u skoru promjenu Zakona o radu, ali prvenstveno zbog usklađivanja sa direktivama EU.
Ipak, Sanja Crnković-Pozaić iz CEPOR-a naglašava da je u Hrvatskoj teško govoriti o mogućnostima bilo kakve prilagodbe novim uvjetima zapošljavanja, jer pri sastavljanju programa na sveučilištima još uvijek malo tko vodi računa o potrebama gospodarstva. (V.K.)
Izvor:
Jutarnji list