Iako je Hrvatska realno poboljšala poziciju globalne konkurentnosti za dva mjesta, a poslovne za jedno mjesto, poslodavci i predstavnici sindikata u Nacionalnom vijeću za konkurentnost (NVK) različito tumače izvješće Svjetskoga gospodarskog foruma.
Darinko Bago, član NVK-a, kaže da je izvješće o globalnoj konkurentnosti realno, iako je utemeljeno na nekim subjektivnim činjenicama.
Primjerice, kaže Bago, hrvatski elektroenergetski sustav nedavno je svrstan među pet najsigurnijih u Europi, a prema Izvješću o globalnoj konkurentnosti svrstan je na nezavidno 40. mjesto.
Najkonkurentniji smo u zdravstvu i školstvu, a najlošije stojimo s agrarnom politikom, niskom učinkovitosti uprave, korupcijom, poreznom regulativom.
Međutim Bago se ne slaže s tvrdnjama sindikata da su hrvatski radnici od 2000. do 2006., prema istraživanjima, povećali produktivnost za 23,4%, odnosno da su oni dali svoj doprinos povećanju domaće konkurentnosti, a da to istodobno nije učinila "druga strana".
Primjerice, po efikasnosti tržišta rada Hrvatska na ljestvici globalne konkurentnosti stalno nazaduje. Prije dvije godine bila je na 92. mjestu, 2006. na 95, a ove godine na 113. mjestu.
Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, kaže da se nadao boljoj poziciji Hrvatske na ljestvici globalne konkurentnosti. Smatra da su sindikati dobro obavili svoj posao zaštite prava hrvatskih radnika, iako su po tim kriterijima na globalnoj ljestvici među "najuspješnijim" zemljama Kolumbija, Saudijska Arabija, Maršalski Otoci.
Mladen Vedriš, član NVK-a, smatra da je planirani gospodarski rast od 7% temeljen na uvozu i domaćoj potrošnji, a ne na izvozu i greenfield investicijama. Na taj način teško možemo povećati domaću konkurentnosti, kaže on. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik