Pred hrvatskim redovnim sudovima još je oko 200.000 neriješenih individualnih radnih sporova, pa je razvoj alternativnih načina rješavanja sporova, poput mirenja, od posebnog interesa za Hrvatsku, upozorio je predstojnik Vladina Ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović.
Od tolikog broja neriješenih sporova tri četvrtine otpada na materijalna potraživanja, a ostatak na otkaze ugovora o radu i druga pitanja, rekao je Begović novinarima.
Radni sporovi na redovnim sudovima obično traju od tri do pet godina, a njihov se broj konstantno povećava, pa je 2005. zabilježeno 20.000 novih predmeta, a lani 11.000, kaže Begović.
Treba mijenjati svijest i kulturu rješavanja sporova u Hrvatskoj, te uvesti međunarodne standarde društveno odgovornog poslovanja, a u kolektivnim pregovorima ugovarati samo prava koja se mogu ispuniti.
No, za rješavanje problema pretrpanosti sudova radnim sporovima nužno je u radno zakonodavstvo i svakodnevnu praksu implementirati postupak mirenja. U SAD-u se, primjerice, čak 90% radnih sporova rješava mirenjem, a u Njemačkoj i Irskoj od 50 do 90 posto.
Slično želimo postići i u Hrvatskoj, da sudski procesi budu tek alternativa mirenju, pa je Ured za socijalno partnerstvo 2005. pokrenuo pilot projekt "Mirenje u individualnim radnim sporovima", za koji su sredstva odobrena iz predpristupnih fondova EU, kazao je Begović.
U tom procesu ključna je uloga miritelja, koji treba pomoći da stranke u sporu dođu do zajedničke odluke, koja će biti prihvatljiva objema stranama. Stoga se krenulo na educiranje miritelja, pa je dosada osposobljeno 38 miritelja i osmero trenera za miritelje. Riječ je o osobama različitih zanimanja koje taj posao obavljaju volonterski, a naknada im zasad iznosi 250 kuna po mirenju.
Planira se nastavak edukacije na razini županija tako da bi iduće godine Hrvatska raspolagala s još 300 miritelja, a u svakoj bi županiji bio ustrojen Ured za mirenje kojem bi se mogli obraćati radnici i poslodavci.
To bi bilo za početak, a s razvojem alternativnih modela rješavanja radnih sporova i u Hrvatskoj bi se, kao u razvijenim zemljama, otvorila mogućnost djelovanja tvrtki za mirenje, čije usluge iznajmljuju zainteresirane strane. Osim toga, ubuduće bi u svakom kolektivnom ugovoru trebalo regulirati rješavanje individualnih radnih sporova uz pomoć miritelja, napomenuo je Begović. (Hina)