Godina 2007. bila je najsmrtonosnija za novinare, s obzirom da je od 1. siječnja u 27 zemalja ubijeno najmanje 110 novinara. U 2006. godini među novinarima je bilo 96 žrtava, što je porast od 14%, objavila je organizacija za zaštitu prava novinara Presse Embleme Campagne (PEC) sa sjedištem u Ženevi.
Udruga PEC u priopćenju ističe da je broj ubijenih novinara čak 60% veći u odnosu na 2005. godinu kada je 68 novinara bilo ubijeno.
Dvije trećine od ukupnog broja ubijenih novinara poginulo je u zonama sukoba, a to su Irak, Somalija, Šri Lanka, Afganistan, Demokratska Republika Kongo.
S 50 ubijenih novinara u 2007., Irak je već 5. godinu zaredom najopasnije mjesto za obavljanje novinarskog posla. Od početka angloameričke intervencije u ožujku 2003. godine, ukupno je ubijeno 250 novinara.
"Nikada nijedan sukob nije izazvao takvo krvoproliće u redovima medijskih djelatnika", kazao je glavni tajnik PEC-a Blaise Lempen.
Na drugome mjestu po broju ubijenih novinara u zonama sukoba je Somalija s 8 ubijenih novinara u 2007., a sa 7 novinara na trećem mjestu je Šri Lanka, gdje traje građanski rat. Stanje se pogoršalo u Pakistanu s 5 ubijenih novinara, a nasilje je ubralo 4 žrtve među novinarima u Afganistanu te jednako toliko na Filipinima.
Po 3 novinara ubijeno je na Haitiju, u Kolumbiji i Meksiku, a po dva u Nepalu, DR Kongu, Eritreji, Indiji i Gvatemali. Po 1 novinar ubijen je u 2007. u Hondurasu, Uzbekistanu, Salvadoru, Mijanmaru, Sjedinjenim Državama, Paragvaju, u Gazi (Izrael), Zimbabveu, Rusiji, Peruu, Brazilu, Gani i Turskoj.
PEC okuplja 35 novinarskih udruga i sindikata iz stotinjak zemalja. Ta organizacija se bori za donošenje međunarodne konvencije o zaštiti novinara u zonama sukoba i nasilja. (Hina)