Rok za dogovor socijalnih partnera o prijedlogu Zakona o minimalnoj plaći, koji ističe u subotu, 15. ožujka, prema svemu sudeći neće biti epohalan jer nijedna strana ne želi odustati od svojih zahtjeva.
Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) neće odstupiti od svog prijedloga i nema namjeru podilaziti sindikatima.
Sindikati se ipak još nadaju da će se poslodavci predomisliti i prikloniti njihovu prijedlogu te također odbacuju bilo kakvu mogućnost za daljnje ustupke drugoj strani.
"Prijedlog za povećanje minimalne plaće za 50 kuna, koji su pustili poslodavci, sindikati će odbiti jer je za nas neprihvatljiv. No možda se do 15. ožujka oni predomisle", ističe Krešimir Sever, predsjednik NHS-a.
S druge strane Jasna Kulušić, direktorica radno-socijalnih odnosa u HUP-u, ističe kako mjesta za promjenu HUP-ova prijedloga nema.
"Minimalac je institut socijalne politike i u ingerenciji vlasti. Prema definicijama Međunarodne organizacije rada njime se štite vitalne potrebe građana i u svim državama Europske unije određuje ga vlada, dok su socijalni partneri isključivo korektiv te politike. U nas pak Vlada prebacuje odgovornost za donošenje toga zakona sindikatima i poslodavcima poput vrućeg kestena", smatra Kulušić.
Ne bude li do 15. ožujka dogovora socijalnih partnera, što je sve izvjesnije, Vlada će preuzeti odgovornost, a Zakon će sigurno ići u parlamentarnu proceduru.
"Tko će u tom slučaju snositi posljedice za eventualno premještanje proizvodnje i otkazivanje ugovora o radu", pitaju se poslodavci.
Bude li na koncu Vlada Zakon donijela bez usuglašavanja s HUP-om i bez prihvaćanja njihovih sugestija, njima na raspologanju stoje mjere iz HUP-ova kataloga akcija za iskazivanje nezadovoljstva. Riječ je o obustavi rada, tijekom kojeg radnici ne primaju plaću, odnosno "lockout-u", koji više nitko ne isključuje. No, ono što poslodavci među sobom "šuškaju", nitko u HUP-u ne želi još uvijek službeno potvrditi.
"Budemo li na takve akcije primorani, na vrijeme ćemo obavijestiti javnost", odgovaraju u HUP-u. Ako do akcije konačno i dođe, koji će sektori biti zatvarani, još se ne može doznati, ali sve je izvjesnije da će to biti tekstil.
Posljednje takve akcije HUP je zbog izostanka dijaloga s Vladom organizirao 1999. godine kada je održano simbolično petnaestominutno zatvaranje ljekarni zbog politike HZZO. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik