Visokoobrazovani radnici iz zemalja u razvoju u SAD-u čine 55 posto strane radne snage, a u Europi ih je samo 5 posto
Globalizacijske promjene sve jače pritišću europsko gospodarstvo, zbog čega poslodavci i predstavnici vlasti pokušavaju pronaći najbolje rješenje za održavanje europske konkurentnosti.
Ključni korak je razvijanje strategije za privlačenje i zadržavanje visokoobrazovanih stranih radnika, zaključeno je na konferenciji u organizaciji francuske udruge poslodavaca MEDEF.
Europa je postala raj za niže kvalificiranu radnu snagu, istaknuto je na sastanku, a to je ujedno i zaključak predstavljene studije koju je uoči francuskog preuzimanja predsjedanja Unijom izradio američki Centar za transatlantske odnose.
Obrazovaniji useljenici
U studiji se naglašava da većina (85 posto) useljenika koji dolaze u članice EU ima niži stupanj obrazovanja, dok visokoobrazovani radije odlaze u SAD gdje čine 55 posto strane radne snage. Nasuprot tome, u EU samo 5 posto strane radne snage ima visoko obrazovanje.
S obzirom da Francuska od srpnja preuzima predsjedanje Europskom unijom, posebnu će pozornost posvetiti imigracijskoj politici i problemu ilegalnog useljavanja.
Francuzi su također naglasili kako su spremni zauzeti se za donošenje zajedničke imigracijske politike koja bi se primjenjivala na sve članice te uspostavu "plave karte" koja bi jamčila dolazak visokoobrazovanih radnika.
Visoki troškovi rada
Autor studije Daniel Hamilton izjavio je da globalizacija donosi vidljivu ekonomsku korist, a iako u takvom sustavu uvijek ima pobjednika i gubitnika, Europa i Francuska već su osjetile korist globalizacije.
Hamilton je pozvao Francusku da pruži veću potporu malim i srednje velikim organizacijama, te poveća investicije u istraživanje i razvoj, kako bi postala još konkurentnija na globalnom tržištu.
Direktor u General Electricu, Ferdinando Becalli-Falco napomenuo je da se građani još uvijek boje globalizacije jer strahuju od gubitka posla. Osim što je potrebno poboljšati komunikaciju s građanima, dodatni problem EU predstavljaju troškovi rada koji su i po nekoliko puta viši nego u ostalim zemljama. (V.K.)
Izvor:
EurActiv