Za razgovor o povišici ključno je dobro se pripremiti. Za početak je najbolje preispitati svoj rad, a izvršeni ciljevi najbolje će opravdati plaću
Čitajući knjige možete naići na razne tehnike koje vas mogu savjetovati kako nadređenog uvjeriti da "vrijedite više". No, ukoliko uistinu ne vjerujete da vaše znanje i rad zaista vrijedi više te da iza sebe imate rezultate s kojima to možete potvrditi, mala je vjerojatnost da ćete nadređenog uvjeriti da vam da povišicu.
Naime, morate imati dovoljno samopouzdanja te stajati iza svojih tvrdnji. Donosimo vam nekoliko savjeta kako izgraditi samopouzdanje.
Razmišljajte "široko"
Često se dešava da žene, iako obavljaju isti posao kao i njihovi muški kolege, imaju nižu plaću. Neka američka istraživanja pokazala su da žene često već u startu imaju manja očekivanja vezana za zaradu od muškaraca, što je pogrešno. Naime, svaki zaposlenik/ca mora biti svjestan/na svojeg znanja i vještina ako želi biti adekvatno plaćen/na za rad.
Informirajte se putem Interneta
Jedna od najčešćih pogrešaka zaposlenika jest da već u startu svoje znanje ocijene preniskom cijenom. Naravno, to ne znači da ćete postići bolju plaću ako za svoj rad tražite iznadprosječnu cijenu, već da se morate raspitati. Iako se visine plaće razlikuju u svakoj tvrtki, pokušajte do nekih informacija o visini zarade doći putem Interneta. Pregledavajte oglase za radna mjesta koja su slična vašem poslu i na kojima su navedeni iznosi plaća ili porazgovarajte s konzultantima za regrutaciju kako bi dobili osjećaj vaših pravih vrijednosti. Također se raspitajte kod svojih kolega iz struke kako se kreću visine plaća u drugim tvrtkama.
Vodite dnevni učinak
Ne treba čekati da vam nadređeni da vam odredi da svakodnevno vodite učinak, odnosno zapisujete zadatke koje ste odradili na poslu. Učinite to sami jer ćete na taj način imati najbolji pregled svih obveza koje obavljate. (A.T.)
Izvor:
Monster