Današnji imigranti spremni su na preseljenje radi bolje plaće i razvoja karijere, a poslodavci strahuju jer to šteti domaćem gospodarstvu
Budući da filipinski električari rade u zapadnoj Australiji, indijski inženjeri u Perzijskom zaljevu, a latvijski zidari u Sjevernoj Irskoj, zaključak glasi – radna snaga se kreće.
S promjenama koje donosi globalizacija ne suočavaju se isključivo kompanije koje sele svoju proizvodnju na jeftinija tržišta, već i radnici koji u posljednje vrijeme sve češće prelaze granice svojih zemalja u potrazi za boljim zaposlenjem.
Novi trendovi
Uvriježeno je mišljenje da je prosječni imigrant slabog financijskog stanja, deprimiran i ima niži stupanj obrazovanja.
Međutim, istraživanje Manpowera pokazuje na nove trendove među useljenicima. Oni su sve češće mlađi od 30 godina, uglavnom visokoobrazovani, a u migrantskoj populaciji više je žena.
Istraživanje je provedeno u 27 zemalja na uzorku od gotovo 28.000 poslodavaca i više od 31.000 posloprimaca, a pokazuje da je 31 posto poslodavaca zabrinuto zbog utjecaja imigrantskih trendova na tržište rada, jer je već sada preveliki broj zaposlenika otišao iz vlastitih zemalja u potrazi za boljim životom.
Muškarci na šest, žene na tri godine
Njihove strahove dodatno pogoršavaju i rezultati istraživanja među posloprimcima s obzirom da se 37 posto njih spremno preseliti u bilo koju zemlju na svijetu radi boljeg zaposlenja.
Rezultati pokazuju da bi na preseljenje izvan mjesta stanovanja ili u drugu državu bilo spremno 78 posto posloprimaca, a 41 posto njih navodi da bi se u tom slučaju odselili zauvijek.
Plaća glavni razlog
U spremnosti na preseljenje prednjače mlađe osobe do 30 godina starosti, a gledano prema spolovima muškarci su spremi preseliti se na šest i više godina, dok se žene ne bi selile na duže od tri godine.
Kao razloge preseljenja, većina ispitanika (82 posto) navodi plaću, 74 posto ih se spremno preseliti radi razvoja karijere, a 47 posto radi prilike za daljnjim usavršavanjem. Ovo posljednje bio bi i glavni razlog odlaska za 50 posto ispitanih žena.
Posloprimci najpoželjnijim zemljama za preseljenje smatraju SAD, Veliku Britaniju i Španjolsku, dok su poslodavcima Kina, SAD i Indija najpoželjnije kao izvor stranih stručnjaka.
Među poslodavcima, tek 15 posto njih smatra da zemlje u kojima oni posluju čine dovoljno kako bi zadržali domaće stručnjake i privukli one radnike koji su se odlučili vratiti u svoje zemlje. (V.K.)
Izvor:
Manpower