Donesen je i novi Zakon o područjima od posebne državne skrbi te Zakon o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca
Od početka iduće godine trgovine u Hrvatskoj nedjeljom će moći raditi samo u ljetnim mjesecima i u prosincu, odlučio je Hrvatski sabor, donijevši novi Zakon o trgovini.
Zakon propisuje da trgovine ne mogu raditi nedjeljom, osim u razdoblju od 1. lipnja do 1. listopada te tijekom prosinca. U tim mjesecima prodavaonice će moći raditi od 7 do 14 sati.
Uoči Uskrsa (Velika subota), na Badnjak i Staru godinu prodavaonice mogu raditi najkasnije do 15 sati, ako ti dani padaju na radni dan, odnosno do 14 sati ako Badnjak i Stara godina padaju u nedjelju.
Iznimka benzinske, odmarališta i zračne luke
Iznimka su prodavaonice na benzinskim postajama, graničnim prijelazima, odmorišta na auto-cestama, kolodvorima i zračnim lukama te lukama i pristaništima nautičkog turizma, koje će nedjeljom moći raditi tijekom cijele godine.
Tijekom cijele godine nedjeljom mogu raditi i štandovi i klupe izvan tržnica za prodaju cvijeća i svijeća, kiosci za prodaju tiska te specijalizirane trgovine za prodaju kruha, pekarskih proizvoda, tiska, cvijeća, svijeća i suvenira.
Prodavaonice na benzinskim postajama nedjeljom mogu raditi bez obzira na svoju veličinu - zakon više ne sadrži ograničenje iz prvotnog prijedloga da ne smiju imati više od 80 četvornih metara.
Agencija za osiguranje radničkih potraživanja
Donesen je novi Zakon o područjima od posebne državne skrbi, kojim se, radi usklađivanja s propisima EU, uvodi postupno ukidanje poreznih olakšica (ukinule bi se u idućih devet godina za 1. skupinu područja od posebne državne skrbi, a u roku šest godina za 2. i 3. skupinu).
Sabor je donio i Zakon o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca, kojim se štite potraživanja radnika kada je riječ o neisplaćenim plaćama za posljednja tri mjeseca prije otvaranja stečaja ili prestanka radnog odnosa, o neisplaćenim naknadama za bolovanje i neiskorištenom godišnjem odmoru, otpremninama i sl.
Umjesto Fonda za razvoj i zapošljavanje, radnička potraživanja će, po novom, preuzeti i naplaćivati Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja. (Hina)