Na mjesečnoj razini inflacija je u lipnju iznosila 0,7 posto, pri čemu je hrana poskupila za 0,8 posto, a tekuća goriva 7,3 posto te posljedično cijene prometa 2,4 posto
Godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj u ljetnim mjesecima mogla bi se kretati oko 8 posto, procjenjuju analitičari Privredne banke Zagreb u najnovijim PBZ tjednim analizama.
Podatak o inflaciji u lipnju, kako navode, pomalo ih je neugodno iznenadio, s obzirom da su očekivali skok do razine od oko 7 posto, a informacija Državnog zavoda za statistiku o rastu cijena za čak 7,6 posto, u lipnju ove u odnosu na isti mjesec prošle godine, bila je viša od očekivanja.
Na godišnjoj razini hrana je poskupjela 14 posto
U skladu s time, te dodatno uzevši u obzir ovomjesečno poskupljenje električne energije i bez znakova smirivanja cijene nafte, analitičari PBZ-a procjenjuju da će se stopa inflacije na godišnjoj razini u ljetnim mjesecima kretati oko, do jučer nezamislivih 8 posto.
Na mjesečnoj razini inflacija je u lipnju iznosila 0,7 posto, pri čemu je hrana poskupila za 0,8 posto, a tekuća goriva 7,3 posto te posljedično cijene prometa 2,4 posto.
U usporedbi s lipnjem prošle godine, cijene dobara bile su u ovogodišnjem lipnju više za 8,5 posto, dok su usluge poskupile 4,7 posto. Sveukupno je stopa inflacije bez energije iznosila 6,9 posto na godišnjoj razini, a bez prehrane i energije 3,6 posto, navode.
Pritom upozoravaju na podatak da je na godišnjoj razini hrana poskupila 14 posto. Navodeći da je hrana najveća stavka u potrošačkoj košarici prosječnog hrvatskog domaćinstva (sa udjelom od 30-tak posto), napominju da više cijene prehrambenih artikala ozbiljno nagrizaju kupovnu moć stanovništva.
Kako inflatorni pritisci dolaze od rastućih troškova, vidimo da ni najveća svjetska gospodarstva, SAD i zemlje eurozone, ne uspijevaju pronaći adekvatne mjere za njihovo suzbijanje s obzirom da se na globalnoj razini radi i o trenutnim poremećajima i o suštinskim pomacima u strukturi ponude i potražnje za hranom i energentima. (Hina)