Čak 44 posto hrvatskih građana smatra da im je standard sve lošiji, dok njih 60 posto smatra da će se financijska situacija još pogoršati nakon ulaska u EU
Gotovo četvrtina hrvatskih građana smatra da im se u ovom trenutku životni standard ne povećava, dok 59 posto građana Kosova drži da im se standard povećava. Istovremeno, među građanima Hrvatske je i 44 posto onih koji smatraju da im se standard čak i pogoršava, pokazalo je Gallupovo istraživanje provedeno na reprezentativnom uzorku u Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji, Albaniji, Kosovu, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
Istraživanje je provedeno u rujnu i listopadu ove godine, a njime su se istražili pogledi i razmišljanja građana zemalja balkanske regije o svim područjima njihovih života te omogućilo je uvid u današnju socio-ekonomsku, socio-političku i multikulturalnu dimenziju regije.
Većina euroskeptici
Rezultati su također pokazali da otprilike 45 posto hrvatskih građana smatra da građani EU ne žele ulazak njihove zemlje u Uniju. Međutim, taj se podatak ne podudara s istraživanjima Eurobarometra o stajalištima europskih građana prema članstvu zemalja iz regije. Naime, prema njima, jedino ulazak Hrvatske ima natpolovičnu potporu građana EU.
Osim što su u većoj mjeri od svojih susjeda pesimistični po pitnju životnog standarda, hrvatski građani predvode u regiji i u pitanju euroskepticizma.
Samo 29 posto njih smatra da je ulazak u EU dobra stvar, 26 posto misli da je ulazak loš potez za Hrvatsku, dok je više od trećine građana neopredijeljeno. Najveći euroentuzijasti u regiji su Kosovari. Njih čak 89 posto smatra da je članstvo u EU dobra stvar, a slijede Albanci s 83 posto te Makedonci sa 66 posto.
Tek trećina hvali međunarodnu zajednicu
Iako nisu zadovoljni rastom standarda, 72 posto hrvatskih građana ističe da su zadovoljni trenutnom financijskom situacijom i kvalitetom života. Ipak, njih 61 posto smatra da će se ona u nadolazećim godinama pogoršati. U duhu euroskepticizma, čak 60 posto građana smatra da će im se osobna financijska situacija pogoršati ulaskom čak i nakon ulaska u EU, dok samo 40 posto njih smatra da će doći do poboljšanja financijske situacije.
Ocjenjujući ulogu međunarodne zajednice u posljednjih dvadesetak godina u njihovoj zemlji, 32 posto građana drži da je ona bila od pomoći, dok je jednaki postotak neopredijeljen, tj. smatraju da međunarodna zajednica nije ni pomogla ni odmogla. (D.P)
Izvor:
Gallup Balkan Monitor