U Hrvatskoj poslodavci često ignoriraju odluke suda kojima se traži vraćanje sindikalnih povjerenika na posao
Međunarodna konfederacija sindikata objavila je godišnji pregled kršenja sindikalnih prava u svijetu u kojem se navode i primjeri iz Hrvatske, priopćio je Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).
Sveukupno je diljem svijeta u 2007. godini zabilježeno 91 ubojstvo sindikalaca koji su branili radnička prava, u čemu prednjači Kolumbija u kojoj je 39 sindikalista izgubilo živote.
Zastrašivanje zabilježeno je u 63 države
Drugi najgori slučaj je Gvineja, gdje je režim predsjednika Lansana Contea izravno odgovoran za ubijanje 30 sindikalaca. Naglašava se šokantan porast nasilja u Gvatemali, a ozbiljno i sustavno zlostavljanje i zastrašivanje zabilježeno je u 63 države.
Lani su 73 sindikalca poslana u zatvor, od toga 40 samo u Iranu gdje je nastavljeno sustavno sprječavanje sindikalnog organiziranja radnika u transportu, obrazovanju i ostalim sektorima.
Sindikalna prava nisu zajamčena ni u Europi - krše se u Gruziji, Francuskoj, Belgiji, Estoniji, Bugarskoj, Bjelorusiji, Kirgistanu, Ruskoj Federaciji, Turskoj, Bosni i Hercegovini, Albaniji i Rumunjskoj.
Prijetnje otkazima
U izvješću se naglašava da u Hrvatskoj poslodavci često ignoriraju odluke suda kojima se traži vraćanje sindikalnih povjerenika na posao. Posebice je naglašen problem velike stope ugovora o radu na određeno vrijeme, što otežava sindikalno organiziranje.
I u Hrvatskoj je bilo otkaza, prijetnji otkazima i općenito zastrašivanja sindikalnih aktivista u brojnim privatnim i javnim poduzećima.
Kao primjeri spominju se Tehnomontaža Cestica, Hefest - metal Zlatar Bistrica, Lipa Novi Marof, Vodovod Sisak, Saint Jean Industry Slavonski Brod, Sila Zagreb, Poduzeće za ceste, Vodice, Semmelrock Stein + Design Ogulin, privatni dječji vrtić Bambi Bjelovar, Dalmatinka Nova, Croatia Pumpe Karlovac, a u Hrvatskim cestama spominje se protekcionizam. (Hina)