Stupio je na snagu Zakon o suzbijanju diskriminacije prema kojem će za pravne osobe kazne iznositi do maksimalnih 350.000 kuna
Prvog siječnja je na snagu stupio Zakon o suzbijanju diskriminacije, koji je posebno važan za područje rada i zapošljavanja te borbu protiv mobbinga, a prema kojem će maksimalne kazne za diskriminaciju iznositi do čak 350.000 kuna za pravne osobe.
Tako će maksimalnom kaznom biti kažnjena pravna osoba koja neprimjerenim ponašanjem povrijedi nečije dostojanstvo, dok će fizička osoba za takav prekršaj biti kažnjena s maksimalno 40.000 kuna.
Svi oblici diskriminacije
Novi Zakon o suzbijanju diskriminacije, kojeg je Sabor prihvatio još u srpnju, poprilično je postrožen.
Tako su visoke kazne propisane ne samo po već poznatim osnovama iz drugih zakona, poput rase, boje kože, spola, jezika, vjere, političkog uvjerenja, članstva u sindikatu, obrazovanja, bračnog ili obiteljskog statusa te spolne orijentacije, već i za genetsko nasljeđe, zdravstveno stanje i rodni identitet.
Novi antidiskriminacijski zakon, kojim se Hrvatska usklađuje s pravnom stečevinom EU, trebao bi zaštititi žrtve diskriminacije i one koji prijavljuju diskriminaciju tzv. zviždače, a vodit će ga Ured pučkog pravobranitelja.
Zakon tako predviđa tri vrste tužbi za diskriminaciju: tužba za utvrđivanje diskriminacije, za zabranu diskriminacije i za naknadu štete od diskriminacije.
Obuhvaćeno područje mobbinga
Među ostalim, iznimno važan jer obuhvaća područje mobbinga, sve značajnijeg problema današnjice. Posebice, ako se prisjetimo ankete koju je provela Udruga Mobbing nad 1.152 ispitanika, a koja pokazuje da je mobbing u Hrvatskoj prisutan u zabrinjavajućem opsegu, pri čemu su čak 70 posto žrtava žene, a gotovo polovica zlostavljanih su u najproduktivnijoj životnoj dobi, između 36 i 50 godina života.
Napomenimo i to da iz Udruge Mobbing duže vrijeme upozoravaju da je potreban poseban zakon za sprječavanje mobbinga, odnosno zlostavljanja na radnom mjestu, jer su postojeći zakoni nedostatni. Prijedlog zakona koji je izradila Udruga nalazi se od svibnja prošle godine u saborskoj proceduri. (Ana Tadin)