Kostimi i odijela vratili su se u ormare zaposlenih žena, a uz njih najbolje pristaju bijele bluze
Još od kraja osamdesetih, točnije od filma "Zaposlena djevojka" i junakinjinih kostima i odijela jako naglašenih ramena, o tim se "ozbiljnim" odjevnim predmetima nije toliko govorilo kao sada, u doba globalne krize.
O tome koliko je povratak odijela i kostima povezan s kretanjima na burzama neka se bave sociolozi i psiholozi, a mi možemo samo ustvrditi da ih žene koje žele djelovati ozbiljno, profesionalno i sposobno ispuniti svaki radni zadatak jednostavno moraju imati u ormarima.
Ključna umjerenost
U SAD-u takvu žensku poslovnu odjeću nazivaju "interview suits", iako se ne nosi samo na razgovore na posao, a koliko je postala važna odaje i priznanje Arthura Levinea, newyorkškog kralja takve odjeće, da je lani prodao 1,8 milijuna kompleta, čak 10 posto više nego što je planirao.
U poslovnom odijevanju ključna je umjerenost, pa zato valja izabrati komplet sako + suknja ili hlače relativno neupadljivog kroja, dobro sašiven od kvalitetne tkanine, a najpoželjnije boje su nekoliko nijansi sive, tamnoplava, antracit siva s decentnim prugama te crna.
Detalji
Donji rub suknje kostima trebao bi dopirati do polovine ili tik iznad koljena, a hlače odijela ne bi smjele stezati oko bokova. Ispod kostima i odijela nosi se bluza, najbolje bijela. Kao treću moguću poslovnu odora neki ističu kombinaciju haljine i sakoa, ali je ona preporučljiva samo onim ženama kojima klasične haljine lijepo pristaju.
Plašite li se da ćete u odijelu ili kostimu izgledati bezlično, prisjetite se da se dobar stil više oslanja na detalje nego na odjeću. Zato uvijek pazite da vam torba i cipele budu kvalitetne i lijepe, i nosite rubac (svileni, dakako) i nakit u umjerenim količinama, pa nikad nećete moći djelovati "sivo". (Sonja Braut)