Prosječni radnik u Europi na bolovanju provede 7,4 dana godišnje, a Bugari čak 22 dana
Svaki zaposleni Europljanin u prosjeku je 7,4 dana godišnje na bolovanju, rezultati su istraživanja koje je lani provela kompanija Mercers u više od 800 tvrtki u 24 europske zemlje.
Prema rezultatima istraživanja uvjerljivo najveći prosjek bolovanja u Europi imaju Bugari, koji godišnje uzimaju čak 22 dana bolovanja, a slijede ih Portugalci (12 dana) i Česi (10,8 dana). S druge strane, radnik u Turskoj bio je samo 4,6 dana na bolovanju, a slijedi Velika Britanija i Španjolska gdje su radnici prosječno uzimali 5,5 dana bolovanja.
Rezultati istraživanja pokazali su da europski radnici u velikoj mjeri povezuju svoje zdravstvene probleme s radnim mjestom i uvjetima u kojima rade. Međutim, najviše bolovanja, 73 posto, otpada na kratkoročna bolovanja – do osam dana, dok samo 27 posto otpada na bolovanja koja traju duže od dvadeset dana.
Neizdržljiva optrećenja
Među uzrocima bolovanja, na prvom mjestu su bolovi u leđima i mišićima zbog kojih čak 78 posto radnika uzima bolovanje, dok su umor, stres, glavobolja i tjeskoba simptomi zbog kojih oko 58 posto radnika u Europi odlazi na bolovanje. Istovremeno, njih 20 posto istaknulo je kako bolovanje uzimaju zbog oboljenja od nekog oblika karcinoma.
Upravo je karcinom glavni uzrok bolovanja u Francuskoj gdje je 55 posto osoba koje su na bolovanju istaknulo baš tu bolest kao glavni razlog. U nordijskim zemljama i Velikoj Britaniji najčešći uzrok odlaska na bolovanje bili su stres i tjeskoba, zbog kojih je na bolovanje odlazilo 70 posto zaposlenih.
Prema riječima Stevea Clementsa, ravnatelja Mercera, danas su radnici s jedne strane izloženi svakodnevnim pritiscima i stresu zbog neizvjesnosti hoće li zadovoljiti sve postavljene radne zadatke, dok s druge strane zdravstvene probleme u velikoj mjeri mogu uzrokovati i fizički zahtjevni poslovi.
"U današnje vrijeme zbog velikog stresa sve više radnika obolijeva od bolesti koje u prošlosti nisu bile uobičajene, pa se tako i broj dana bolovanja u kompanijama povećava", istaknuo je Clements.
Pogodnosti za zaposlenike
Prema rezultatima istraživanja čak 56 posto kompanija nudi profesionalnu pomoć na poslu i savjetovanja kako bi smanjile učinak stresa na svoje zaposlenike, a sve više njih omogućuje i programe welnessa i masaža kako bi ublažile najveći problem radnika današnjice – zdravstvene probleme s mišićima i kostima.
Na taj način, pokušava se smanjiti broj dana koje zaposlenici provedu na bolovanju, te se želi uštedjeti na gubitcima koje kompanije pretrpe zbog pada produktivnosti. (D. P.)
Izvor:
Mercer