Mladi su se nekada osamostaljivali sa 24, dok se današnji mladi planiraju seliti od roditelja tek nakon 29. godine
Mladi svoje prvo radno iskustvo stječu između 18. i 20. godine, a početna plaća iznosi im od dvije do četiri tisuće kuna, pokazalo je "Istraživanje o osamostaljivanju" koje je MojPosao proveo tijekom siječnja i veljače 2009. na uzorku od preko 1000 ispitanika.
Iako je najveći broj ispitanika (35 posto) počeo raditi do 20. godine svog života, četvrtina je počela raditi između 24. i 26. godine.
Prva plaća
Tek je manji broj ispitanika (13 posto) počeo je raditi još u vrijeme maloljetničke dobi, dok je 5 posto ispitanika navelo da su prvi posao dobili sa 27 ili više godina.
Kao što je već navedeno, prva plaća većine ispitanika (54 posto) iznosila je između 2 i 4 tisuće kuna, dok je gotovo četvrtina ispitanika na prvom poslu zarađivala u prosjeku 5000 kuna. To je djelomično i razumljivo budući da je više od polovice sudionika istraživanja visoke ili više stručne spreme. Ipak, plaću višu od 6.000 kuna imalo je svega 7 posto ispitanika.
Promijenili do pet poslova
Većina ispitanika (61 posto) na prvom je poslu bila zaposlena na puno radno vrijeme, dok ih je gotovo četvrtina prva radna iskustva stjecala na honorarnim i povremenim poslovima. Također, više od polovice ispitanika (57 posto) počelo je raditi još za vrijeme školovanja, dok su ostali (43 posto), svoje mjesto na tržištu rada počeli tražiti nakon završetka školovanja.
Većina ispitanika je istaknula da su do sada promijenili između dva i pet poslova, dok ih petina još uvijek radi na svom prvom poslu, a više od deset poslova do sada je promijenilo tek 2 posto ispitanika.
Rijetki naslijedili stan
Među ispitanicima svih dobnih skupina vlastiti stambeni prostor posjeduje više od polovice njih (56 posto), dok ih gotovo četvrtina još uvijek živi s roditeljima. Na podstanarstvo se pak odlučilo 15 posto ispitanika.
Među mlađim ispitanicima koji još uvijek žive s roditeljima, njih 42 posto je navelo da se u skorije vrijeme ne planiraju osamostaliti tj. odseliti od roditelja.
Oni pak koji to planiraju (58 posto), učiniti će to s prosječno 29 godina i 10 mjeseci, a zanimljivo je kako su ispitanici koji su se već odselili od roditelja to napravili s prosječno 24 godine i 4 mjeseca, što je gotovo 5 godina ranije u odnosu na skupinu koja još uvijek živi s roditeljima.
Dvije trećine ispitanika koji žive u vlastitom stambenom prostoru taj su stambeni prostor kupili – polovica samostalno, a polovica zajedno s partnerom ili članom obitelji. Tek je nešto više od četvrtine ispitanika navelo da su nekretninu u kojoj žive dobili.
Kredit za stan ili auto
Većina je ispitanika već podigla kredit u banci (82 posto), a to su učinili u prosjeku u 28. godini života. Manji dio ispitanika (14 posto) istaknuo je da kredit namjeravaju dizati tek kada će imati u prosjeku 31 godinu, dok samo 4 posto ispitanih uopće ne razmišlja o podizanju kredita.
Gotovo polovica ispitanika koji su već podigli kredit, to su učinili kako bi kupili nekretninu, 34 posto ih je kredit podiglo kako bi kupili automobil, dok ih je četvrtina podigla kredit za neku drugu investiciju. Među onima koji još uvijek nisu podigli kredit, ali to planiraju, većina (78 posto) će ih to učiniti radi kupnje nekretnine, dok će ih 18 posto kupiti automobil.
Važno je napomenuti da je 17 posto ispitanika namjeravalo podići kredit u ovoj godini, ali je zbog krize odustalo, dok će njih 15 posto podići kredit bez obzira na krizu.
Ako želite saznati na koji način najjednostavnije doći do vlastite nekretnine, uključite se u Nagradnu igru, u kojoj vam MojPosao i Profectus daruju stan u Zagrebu.
Cjelokupnom istraživanju možete pristupiti ovdje!