Dekan Ekonomskog fakultet kaže da je odluka donesena jednoglasno na sjednici Vijeća, dok Medicina većim kvotama planira nadoknaditi manjak liječnika u Hrvatskoj
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu iduće akademske godine drastično će smanjiti upisne kvote – umjesto dosadašnjih 2.500 studenata, upisivat će ih oko 1.700.
Istodobno, fakultet će povisiti maksimalne školarine za studente koji sami plaćaju studij, i to za čak tisuću kuna, pa će godina studija stajati 7.500, umjesto ovogodišnjih 6.500 kuna, piše Ivana Kalogjera-Brkić u Jutarnjem listu.
Ove je odluke donijelo Vijeće Ekonomskog fakulteta, a dekan Darko Tipurić rekao je da je odluka o smanjenju kvota za 30 posto bila planirana i prije, a na sjednici Vijeća donesena je jednoglasno.
Na FPZ-u skuplja školarina?
"Odluka o smanjenju upisnih kvota naša je strateška odrednica jer naš su cilj izvrsnost i kvaliteta", naveo je Tipurić. Istaknuo je da dosad nijedan fakultet nije tako drastično smanjio upisne kvote, a one će se smanjivati na svim smjerovima. Tako će broj studenata biti manji i na studiju uz potporu države i na onom uz plaćanje.
Ostali fakultet svoje kvote u pravilu neće dirati. Dekan Pravnog fakulteta Josip Kregar kaže da su oni kvotu smanjili prošle i pretprošle godine. Ove godine na pravo će se, kao i lani, moći upisati 800 studenata.
Pravni fakultet neće dirati ni školarinu jer, kako dodaje Kregar, smatraju da u sadašnjoj ekonomskoj situaciji to nije primjereno.
Fakultet političkih znanosti također predviđa identičan broj mjesta za upis kao i prošlogodišnji. Međutim, prodekanica Lidija Kos-Stanišić istaknula je da će FPZ tražiti povećanje školarine za 500 kuna, pa bi se umjesto 5.500 studiranje na tom fakultetu trebalo plaćati 6000 kuna.
Kroničan nedostatak liječnika
Zbog kroničnog manjka liječnika, na Medicinskom fakultetu planiraju povećati kvotu za 50 do 60 upisnih mjesta. Dekanica Nada Čikeš kaže da zasad za to nema uvjeta, no nadaju se da će se neki zdravstveni prostori moći adaptirati u studentske.
Inače, Hrvatska, prema posljednjim podacima, ima od 2,6 do 2,9 liječnika na 1000 stanovnika, a prosjek je EU 3,9. Na Medicinskom fakultetu još nisu donijeli odluku ni o školarinama, a prof. Čikeš kaže kako nema smisla da problem manjka liječnika u Hrvatskoj ide isključivo na teret obitelji koje školuju svoju djecu, pa računaju i na dodatnu potporu države. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list