Po broju ozljeda prednjače radnici u prerađivačkoj djelatnosti, građevinarstvu te u trgovini na veliko i malo
U Hrvatskoj danas ima oko 250 tisuća invalida rada, što je oko 50 posto ukupnog broja osoba s invaliditetom, upozoreno je na današnjoj tematskoj sjednici saborskog Odbora za rad i socijalno partnerstvo, u povodu 21. ožujka Nacionalnog dana invalida rada.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo tijekom 2007. godine zaprimljeno je 23.914 individualnih prijava ozljeda na radu, odnosno za 3,7 posto manje nego 2006. godine.
Smrtno stradalo 77 osoba
Najveći broj ozljeda u 2007. godini dogodio se na samom radnom mjestu (79,1 posto), dok se 20,9 posto osoba ozlijedilo na putu do posla ili sa posla. Na poslu se najčešće ozljeđuju muškarci (u 78,1 posto slučajeva), dok je kod žena ta brojka značajno manja (21,9 posto slučajeva).
Po broju ozljeda prednjače radnici koji rade u prerađivačkoj djelatnosti, zatim u građevinarstvu, te djelatnosti trgovine na veliko i malo. Tijekom 2007. godine smrtno je stradalo 77 osoba, odnosno jedna više u odnosu na prethodnu godinu.
Pet posto stanovništva
Od 1990. do 2007. godine u Hrvatskoj je prijavljeno ukupno 2.589 profesionalnih bolesti, među kojima prednjače oštećenja sluha zbog buke, pneumokonioze, oštećenja zdravlja uzrokovana vibracijama, te zarazne i kožne bolesti.
Zastrašujući je podatak da invalidi rada čine pet posto stanovništva, ustvrdio je predsjednik Hrvatskog Saveza udruga invalida rada Josip Petrač.
Po mišljenju predsjednika Odbora Borisa Kunsta inspekcije zaštite na radu trebale bi biti agresivnije, posebno kada je riječ o poslodavcima u prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, poljoprivredi i šumarstvu.
Bez propisane zaštite
Najveći broj ozljeda nastaje zbog nekorištenja zaštitnih sredstava, rekao je Kunst, dodajući kako su radnici često prisiljeni raditi protivno propisima o zaštiti na radu.
Sa skupa je apelirano na Hrvatsku udrugu poslodavaca i obrtnike da se uvedu godišnji zdravstveni pregledi zaposlenih, jer kako je rečeno, poslodavci ne bi smjeli štedjeti na zdravlju radnika.
Umjesto bavljenja posljedicama nesreća država bi trebala poraditi na preventivi, rekao je predsjednik zajednice Saveza osoba sa invaliditetom Hrvatske Josip Bobuš. Također je upozoreno i na podcjenjujuća mjesečna primanja invalida rada, o čemu bi se trebalo razmisliti u kontekstu nove reforme socijalne skrbi. (Hina)