Jedan od ciljeva projekta je i unapređenje zapošljivosti, koje obuhvaća stjecanje znanja, stručnosti i sposobnost
Projekt "Partnerstvo za socijalnu uključenost", kojeg je danas predstavio Institut za javne financije, trebao bi tijekom predstojeće dvije godine ublažiti posljedice gospodarske krize te poboljšati socijalnu sliku Hrvatske.
S povećanim rizikom socijalne isključenosti posebno se suočavaju osobe s invaliditetom, beskućnici, starije osobe, žene, žrtve obiteljskog nasilja, Romi, bivši zatvorenici, liječeni ovisnici, izbjeglice i prognanici, upozorio je Predrag Bejaković iz Instituta za javne financije.
Projekt bi trebao poboljšati socijalnu sliku kroz poboljšanje koordinacije i suradnje svih tijela u sustavu socijalnog osiguranja, unapređenje informiranosti i dostupnosti prava u sustavu socijalnog osiguranja i skrbi, te ublažavanje i prevenciju prezaduženosti stanovništva.
Svako peto kućanstvo u financijskim problemima
Jedan od ciljeva projekta je i unapređenje zapošljivosti, koje obuhvaća stjecanje znanja, stručnosti i sposobnost, kako bi osoba dobila i zadržala posao, ukoliko je prethodno otpuštena.
Prema istraživanjima UNDP-a, svako peto hrvatsko kućanstvo (njih 22 posto) kasni ili nije u mogućnosti na vrijeme plaćati režije, rekao je Bejaković pojašnjavajući kako je prevelika zaduženost stanovništva jedna od važnih odrednica socijalne isključenosti.
Za vrijeme trajanja projekta bit će organiziran niz radionica, tribina i okruglih stolova o toj temi, kako bi se senzibilizirala šira javnost, ali i novinari. Također će se organizirati i mentorstvo za desetak mladih novinara o tome kako obrađivati pitanja socijalne isključenosti i siromaštva, a planira se i nacionalna konferencija o socijalnoj uključenosti.
Projekt se provodi uz financijsku pomoć Europske komisije, kroz program EU za zapošljavanje i društvenu solidarnost Progress, a partneri u projektu su Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Hrvatski zavod za zapošljavanje, udruge ZaMirNET, Most, Društvo tjelesnih invalida te brojni drugi. (Hina)