Zbog slabe potražnje za radnicima u proizvodnji, najveće europsko gospodarstvo očekuje nova otpuštanja
U trećem kvartalu 2009. posloprimci u svijetu mogu očekivati slične izglede za pronalazak zaposlenja kao i u prvoj polovici ove godine. Međutim, poslodavci ističu da ne planiraju dalje značajnije zatvarati radna mjesta, pokazuje analiza Manpowera.
Lošiji izgledi za zapošljavanje zabilježeni su u proizvodnoj industriji u zemljama središnje Europe, a posebice Njemačkoj gdje su poslodavci izrazili pesimizam po prvi put u posljednje tri godine. Stanje na američkom tržištu rada i dalje je nepromijenjeno, a predviđa se da bi poslodavci ponovno mogli početi intenzivnije zapošljavati u posljednjem kvartalu ove godine.
Pripreme za ponovni rast
"Budući da značajniji broj poslodavaca više ne planira smanjivati svoju radnu snagu, analiza ukazuje da je najgori dio krize prošao. Međutim, u SAD-u će i dalje biti prisutan oprez na tržištu rada, budući da će poslodavci još neko vrijeme raspodjeljivati radnu snagu i pripremati planove kako bi se što bolje pripremili za novi gospodarski uzlet", objašnjava Jeffrey Joerres, izvršni direktor Manpowera.
"U europskim zemljama se i dalje bilježi slabija potražnja za radnicima u proizvodnji. Potvrđuje to i primjer Njemačke, najvećeg europskog gospodarstva u kojem proizvođači očekuju porast otpuštanja za devet posto, u odnosu na drugi kvartal ove godine."
Donekle pozitivne prognoze po pitanju novih zapošljavanja u zabilježene su u 11 od 34 analizirane zemlje, a najviše optimizma su pokazali poslodavci u Indiji, Norveškoj, Poljskoj, Peruu, Singapuru i na Tajvanu. S druge strane, najslabije prognoze, iako znatno povoljnije nego prije tri mjeseca zabilježene su u Irskoj, Španjolskoj, Grčkoj, Rumunjskoj, Italiji, Japanu i Velikoj Britaniji.
Norvežani najoptimističniji
Među europskim zemljama, značajnije otvaranje radnih mjesta planiraju jedino poslodavci u Norveškoj i Poljskoj, dok najmanje izglede za pronalazak zaposlenja imaju posloprimci u Irskoj i Španjolskoj. Mađarski poslodavci, koji su po prvi uključeni u analizu također, kao i oni u većini zemalja, ne planiraju zapošljavati nove radnike.
Joerres ističe da norveške rezultate podiže optimizam poslodavaca, budući da je zbog nedostatka kadrova tamošnja vlada najavila poticanje novih zapošljavanja u javnom sektoru i obrazovanju. S druge strane, među britanskim poslodavcima ne vlada optimizam, pa čak 10 posto njih najavljuje i nova otpuštanja u trećem kvartalu. Unatoč padu tržišta nekretnina u Poljskoj, zbog rasta građevinskog sektora u toj će se zemlji povećati potražnju za novim radnicima.
Dakle, iako se u pojedinim zemljama bilježi više optimizma nego ranije, Joerres upozorava da je prerano donositi procjene o globalnom oporavku od krize, posebice zato jer je rast kamatnih stopa i cijene sirove nafte pridonio stvaranju neizvjesnog okruženja za poslodavce. (V. K.)
Izvor:
Manpower