Predsjednica Vlade pozdravila je inicijativu branitelja, a sindikati otvoreno poručili da na takvo nešto neće pristati
Sindikati državnih i javnih službi na jesen će s Vladom izgleda ponovno započeti žestoke pregovore oko prava i pogodnosti zaposlenika u javnim službama, s ciljem rezanja izdataka za 2010. godinu. Naime, tada bi se trebali otvoriti razgovori o izmjenama sporazuma o plaćama, odnosno odgodi njegove primjene s obzirom na loše gospodarske pokazatelje, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Tako je Vlada uvođenjem kriznog poreza izvršila tek pripremu za jesenski dio ušteda, kada bi s predstavnicima 240.000 zaposlenih trebala ozbiljno započeti razgovore o štednji, a na udaru bi se prije svega mogle naći jubilarne nagrade, naknada za prijevoz na posao i s posla, ali i regres, božićnice i dar za djecu.
Tri milijarde kuna
Iz proračuna se za božićnice u državnim i javnim službama te darove za djecu izdvaja 1,7 milijardi kuna, dok se za prijevoz izdvaja 1,4 milijarde. Moguće smanjivanje tih prava najavljeno je još u proljeće, pa su već sada u javnost počele izlaziti računice poput one prema kojoj bi se ukinula naknada za prijevoz i regres, a istovremeno povećala osnovica plaće. To bi radnicima, pak, išlo na ruku budući da bi im osiguralo veću mirovinu.
Međutim, nove socijalne ideje, prvenstveno za zaposlenike u državnim i javnim službama nisu došle od Vlade, već su ih iznijeli predstavnici branitelja koji predlažu organiziranje referenduma o smanjenju socijalnih prava. Iako je predsjednica Vlade Jadranka Kosor pozdravila ovakvu inicijativu, uz napomenu da o njoj treba pregovarati, sindikati su ostali zgroženi i otvoreno poručili da na takvo nešto neće pristati.
Topli obrok nestao u plaći
"To je neutemeljen prijedlog. Pa regres, jubilarna nagrada, božićnica – to su benefiti o kojima se pregovara. Taj prijedlog apsolutno neće proći", poručio je Vilim Ribić, dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata, koji, kao i njegovi kolege, ističe da je za prava izborena kolektivnim pregovaranjem spreman boriti se i štrajkom.
"Neka se ne usude ovaj put dirnuti u ugovorena prava. Kolektivni ugovor je naša Biblija i neće ga sjeći na način kako oni to zamišljaju. Pa to bi bilo napuštanje našeg osnovnog prava na pregovaranje", poručuje Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva koja je šokirana idejom.
Sindikatima su takve najave, kojima se zapravo prije ozbiljnih pregovora testira javnost nedopustivi. Napominju da se tako i topli obrok, koji više nije "izdvojeno" pravo, već je uključen u plaću, utopio u oporezivom dijelu plaće i u mnogim radničkim novčanicima nestao. (V. K.)
Izvor:
Novi list