NHS i SSSH tek trebaju obaviti konzultacije, a HUS je već najavio prosvjede i odredio datume održavanja
Hrvatska udruga sindikata (HUS) je odlučila u rujnu organizirati niz prosvjeda po hrvatskim gradovima koji će kulminirati 15. rujna na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića, a to je potvrdio i šef zagrebačkog HUS-a Mario Iveković.
"Još ne tražimo smjenu Vlade, to ćemo tražiti ne prihvati li ozbiljno naše zahtjeve", rekao je Iveković.
Slično misle i druge sindikalne središnjice, iako nisu jednoglasne. Naime, Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) najavu prosvjeda usmjerava baš na traženje smjene Vlade, a Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) tek trebaju o tome odlučiti, pišu Romana Kovačević Barišić i Maja Pejković-Kaćanski u Večernjem listu.
I na Markovom trgu?
Iako će službeno preciziranje stavova i ciljeva u sindikatima biti izrađeno idućih dana i početkom rujna, Vladinim su kriznim mjerama bez iznimke svi nezadovoljni. Nitko ne dvoji da je došlo vrijeme za izlazak na ulice, ali se razlikuju u načinu i stilu.
"Pitanje je treba li predsjednik središnjice provoditi odluku članstva ili treba bojnim pokličem pozvati sve da ga slijede", slikovito se izrazio čelnih NHS-a Krešimir Sever, koji vjeruje da su neke središnjice možda već i provele odlučivanje unutar svojih redova. U NHS-u i SSSH-u to će učiniti početkom rujna, a upravo je SSSH najavljivao prosvjede krajem rujna te spominjao Markov trg kao jedno od ključnih mjesta događanja.
Međutim HUS je iskoračio i najavio da s nizom prosvjeda započinju već 9. rujna u Vinkovcima, a zatim kreću u Osijek, Šibenik, Rijeku, Pulu, Split i, na kraju, Zagreb. Iveković je oštro istaknuo da se radnici ne mogu toliko odricati "koliko jedna grupa može krasti".
Ukidanje kriznog poreza, manji PDV…
Od Vlade će tražiti ukidanje kriznog poreza, vraćanje stope PDV-a na 22 posto, izuzimanje iz PDV-a što više proizvoda nužnih za život, ukidanje mjere smanjivanja plaća za 10 posto, hitan obračun s kriminalom i korupcijom te stimuliranje osobne potrošnje građana i maksimalnu zaštitu domaće proizvodnje.
Ipak, sindikati nisu jedini koji pripremaju ulične prosvjede. Bez iznimke nezadovoljni su i radnici, službenici, seljaci,studenti, medicinske sestre i liječnici, pomorci, piloti i stjuardese, poštari i činovnici.
HUS Ozrena Matijaševića već se na terenu povezao s nezadovoljnim seljačkim udrugama, a pridružio im se i Republički sindikat radnika Hrvatske. Neke su seljačke udruge povezane i s građanskom inicijativom "Stegnite vi svoj remen, bando lopovska", koja nastoji zaokružiti opći prosvjed svih slojeva građana.
Lokalni će službenici pak prosvjedovati i zbog onemogućavanja kolektivnog pregovaranja u općinama, gradovima i županijama, a zagrebački studenti najavili su blokadu fakulteta i nakon ljeta. (V. K.)
Izvor:
Večernji list