Iako nevoljko pristaju na dodatno oporezivanje, većina zaposlenika ne bi krizni porez izbjegavala manjom plaćom
Iako su zbog uvođenja "kriznog" poreza na plaće, svim zaposlenicima plaće smanjenje za 2 ili 4 posto, većina zaposlenika ipak ne bi pristala na smanjenje plaće kako bi izbjegli plaćanje ovog poreza, ili barem smanjili namet koji moraju platiti.
Naime, u anketi koju je MojPosao proveo nad 532 ispitanika, njih 48 posto je odgovorilo da ne bi pristali na smanjenje plaće, kako bi izbjegli plaćanje poreza. Značajan dio ovih ispitanika objasnio je da već sada rade za nisku plaću, dok je nekima uslijed krize već umanjena plaća, pa ne bi mogli podnijeti dodatno smanjenje. Osim toga, manja plaća imala bi utjecaj i na njihove buduće mirovine.
Radije manja plaća, nego tuđe bogaćenje
Također, dio ispitanika je istaknuo da, ako bi se u tom slučaju, primjerice, preostali dio plaće isplaćivao na ruke, on bi bio podložan još većim manipulacijama, pa bi se teret krize opet u velikoj mjeri prelamao preko leđa radnika.
Ipak, 18 posto ispitanika pristalo bi na smanjenje plaće kako bi izbjegli plaćanje kriznog poreza. Osim što bi u tom slučaju tražili dio plaće "na ruke", nekolicina ispitanika objasnila je da bi rađe imali manju plaću, ali barem znaju da je nisu dobili, nego da dio plaće daju u nepoznate svrhe.
Također, ovi su ispitanici skloni zaključiti kako bi bili "smireniji" da imaju manje, nego da gledaju kako se država bogati na njihov račun, a nekoliko je ispitanika navelo da bi itekako pristali kada bi im se sadašnja plaća od 3000 kuna (na koju plaćaju porez) smanjila na 2.999 kuna.
Za razliku od ovih ispitanika, preostalih 34 posto se "nažalost" ne opterećuje visinom kriznog poreza jer ionako primaju plaću koja je manja od 3000 kuna. (V. K.)