Ako Ustavni sud ukine sporni porez, Vlada nije obvezna vratiti novac svim građanima, osim ako tako ne odluči
U slučaju da Ustavni sud ukine Zakon o posebnom porezu na plaće, mirovine i druga primanja, pravo na povrat tzv. kriznog poreza od 2, odnosno 4 posto imat će samo oni građani koji su podnijeli prijedlog za ocjenu ustavnosti, i to nakon što u posebnom postupku zatraže ukidanje rješenja o plaći ili mirovini, potvrdila je predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec.
Drugim riječima, ako Ustavni sud ukine sporni porez, predsjednica Ustavnog suda tumači da ta odluka neće obvezivati Vladu da novac vrati svim građanima, nego će uplaćeni iznos biti vraćen samo onima koji su dobili postupak na Ustavnom sudu, piše Veronika Rešković u Jutarnjem listu. Za sada je tek šest građana podnijelo prijedlog za ocjenu ustavnosti.
Trajanje postupka 6 mjeseci
Budući da ne postoji zakonski rok u kojem bi se građani trebali obratiti Ustavnom sudu, ta bi se institucija idućih dana mogla naći zatrpana stotinama tisuća prijedloga za ocjenu ustavnosti spornog kriznog poreza. Oni pak građani koje žele da im se prijedlog nađe u paketu s već pristiglim, prijedlog bi trebali podnijeti do polovice rujna.
U svakom slučaju, to moraju učiniti prije nego što Ustavni sud donese presudu o tom zakonu, jer nakon toga taj sud više neće zaprimati prijedloge građana.
Kako je prosječno trajanje postupka oko šest mjeseci, to znači da se građani vjerojatno mogu do kraja godine obratiti Ustavnom sudu, jer se može pretpostaviti da pristigli predmeti neće biti riješeni u tom roku. Što se tiče zahtjeva predsjednika Stjepana Mesića, tumači Omejec, on ne bi imao pravo na povrat kriznog poreza jer je zahtjev podnio u ime institucije, jednako kao SDP ili Matica umirovljenika, koji su najavili obraćanje Ustavnom sudu.
Prioritet ovisi o štetnosti
"Pravo na povrat imali bi samo oni građani, a ne i pravne osobe, koji su pokrenuli postupak na Ustavnom sudu i ako njihov zahtjev bude prihvaćen. Naravno, Vlada bi mogla donijeti političku odluku da se krizni porez vrati svima, ali to ne bi imalo veze s eventualnom odlukom Ustavnog suda", objašnjava Omejec.
Međutim, pitanje je koliko tumačenje sutkinje Omejec ima pobornika na Ustavnom sudu. Naime, neki ustavni suci smatraju da bi pravo na povrat novca mogli imati svi građani, neovisno o tome jesu li se obratili Ustavnom sudu ili ne, ali će nakon eventualnog ukidanja zakona morati pokrenuti pojedinačne postupke za naknadu štete pred redovnim sudovima.
Predsjednica Ustavnog suda rekla je da će polovicom rujna, nakon što pričeka hoće li se još netko obratiti tom sudu, donijeti odluku o prioritetnom rješavanju.
"Nalog da se s obradom počne odmah ne ovisi o tome tko je podnositelj, pa makar to bio i predsjednik države, nego u kojoj mjeri osporavani zakon utječe na ljudska prava i koliko široko obuhvaća građane Hrvatske" , objasnila je Omejec.
U 18 dana 140 milijuna kuna
Inače, u Ministarstvu financija mogu biti zadovoljni efektima nedavno donesenih mjera, budući da je u prvih 18 dana kriznog poreza prikupljeno 139,6 milijuna kuna, što je u skladu s očekivanjima. Računajući da je do 18. u mjesecu isplaćen veći dio primanja u zemlji, realno je očekivati da bi se od tog poreza mjesečno moglo ubirati između 150 i 160 milijuna kuna, odnosno oko 2 milijarde godišnje.
Dobit od 1 posto većeg PDV-a još nije poznata, jer će porezni obveznici tek u rujnu raditi obračun i ispunjavati obrasce, odnosno uplaćivati porez u državni proračun za razdoblje od 1. do 31. kolovoza. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list