Iako je zaprimio 81 pritužbu, pučki pravobranitelj državnom odvjetništvu nije podnio niti jednu kaznenu prijavu
Od početka godine kada je počela primjena Zakona o suzbijanju diskriminacije pa do početka svibnja, Ured pučkoga pravobranitelja zaprimio je 81 pritužbu građana koje se odnose na diskriminaciju po različitim osnovama.
U izvješću o učincima primjene ovog zakona koje je izneseno u Vladi stoji da su od navedenog broja pritužbi, 21 uputile žene, a 53 muškarci. Dvije su bile anonimne, a bilo je i pritužbi koje su uputile organizacije civilnog društva, piše Sanela Majdandžić u Večernjem listu.
Niz područja
Najviše pritužbi na diskriminaciju dolazi iz područja rada i radnih uvjeta, dok su na drugom mjestu pritužbe na diskriminaciju na temelju rasne ili etničke pripadnosti, odnosno boje kože te nacionalnog podrijetla.
Istovremeno, zaprimljeno je i 11 predmeta o diskriminaciji na temelju spola, a diskriminacije ima i na temelju vjeroispovijesti, članstva u sindikatu, obrazovanju te glede društvenog položaja ili socijalnog podrijetla.
Ured pravobranitelja zaprimio je i pritužbe na vrijeđanje osoba s invaliditetom, te osoba narušenog zdravstvenog stanja ili drugačije spolne orijentacije.
Prekratak rok
Kako je većina predmeta odbačena jer diskriminacija u njima nije bila kvalitetno dokazana, pučki pravobranitelj od početka primjene zakona do danas nije podnio državnom odvjetništvu niti jednu kaznenu prijavu.
Kako osim pučkog pravobranitelja, predmete vezane uz diskriminaciju zaprimaju i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, za osobe s invaliditetom te djece, izvješće je obuhvatilo provedbu zakona i u njihovim uredima.
No, kako je rok koji je dan za prvo izvješće o provedbi zakona prekratak za uočavanje bitnih pojava, zatraženo je njegovo podnošenje na godišnjoj osnovi. (V. K.)
Izvor:
vecernji.hr