Niska stopa zaposlenosti stanovništva poznati je hrvatski problem, ali još više brine niska aktivnost
Od 3,7 milijuna radno sposobnih građana, gotovo 2 milijuna potpuno je neaktivno. Iako su mnogi sposobni za rad, dio ih nije čak prijavljen niti na burzu i ne traže aktivno posao, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku za treće tromjesečje 2009. godine.
Među neaktivnima je najviše umirovljenika, ali i među njima je značajan broj onih koji su sposobni za rad. Naime, od 1,173 milijuna umirovljenika, 73.000 ih je mlađe od 49 godina i, barem po životnoj dobi, sposobno za rad, piše Gordana Galović u Jutarnjem listu.
Neće se svi odmah zaposliti
Niska stopa zaposlenosti već je dobro znani hrvatski problem, budući da se po zaposlenosti stanovništva nalazimo pri samom europskom dnu. Dio problema leži i u mirovinskom sustavu s velikim brojem invalidskih i povlaštenih mirovina.
Također, značajan rast nezaposlenosti u posljednjih godinu dana, pokazuje da će upravo tržište rada biti jedna od najvećih problema kada se trendovi preokrenu i kada počnemo izlaziti iz krize. Stručnjaci upozoravaju da je teško očekivati da će svi oni koji su posljednjih mjeseci dobili otkaze, brzo pronaći novi posao.
Upola niža stopa nezaposlenosti
Službena statistika pokazuje da je od 3,7 milijuna građana starijih od 15 godina, dakle radno sposobnih, aktivno samo njih 47,3 posto, ili 1,76 milijuna. Ta je stopa niža nego ikada.
Prema podacima ankete stope nezaposlenosti pak, u Hrvatskoj je zaposleno 1,608 milijuna građana ili 43,2 posto, a nezaposlenih je 153.000, dakle 8,7 posto.
Ako uzmemo u obzir činjenicu da anketna stopa nezaposlenosti, kojom se koristi Međunarodna organizacija rada, nezaposlenima smatra samo one osobe koje nakon gubitka radnog mjesta nastavljaju aktivno tražiti novi posao, ne čudi da je taj postotak gotovo upola niži od naše službene stope nezaposlenosti od 16,6 posto. (V. K.)
Izvor: Jutarnji list