Novi će podaci tek pokazati koliko se zbog krize povećao broj siromašnih građana
Gotovo 80 milijuna Europljana živi na granici siromaštva, što znači da svaki šesti građanin u EU jedva "sastavlja kraj s krajem". Podaci za Hrvatsku pak, pokazuju da na rubu siromaštva živi 856.429 osoba, odnosno svaki peti građanin.
Općenito, rizik od siromaštva pogađa 17 posto europske, odnosno 17,4 posto hrvatske populacije, a najugroženije skupine su djeca i stariji, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
46,7 tisuća manje zaposlenih
Međutim, ovi najnoviji statistički pokazatelji za EU odnose se na 2008., dakle vrijeme kada se učinci globalne ekonomske krize još nisu razmahali, tj. prije nego li je na razini EU izgubljeno osam milijuna radnih mjesta.
Statistika je neumoljiva i kada je riječ o Hrvatskoj, pa je tako u studenom prošle godine u zemlji bilo 46,7 tisuća zaposlenih manje nego u isto vrijeme 2008. godine. Upravo se dio ljudi koji su lani ostali bez posla, i u Hrvatskoj i u EU, zasigurno približio granici siromaštva, a tek će se vidjeti jesu li prešli taj prag. Naime, Hrvatska će kao i druge zemlje tek u drugom dijelu godine izdati podatke o liniji siromaštva za 2009.
Ekonomska borba
Europa, unatoč optimističnijim makroekonomskim pokazateljima industrijskih zemalja, još ne izlazi iz krize, a Hrvatskoj, koja je prekasno priznala da ju je kriza zahvatila, ove godine slijedi teška ekonomska borba. Mnogi analitičari, ali i dio poslodavaca skloni su komentirati kako će oni koji prežive do ljeta, preživjeti krizu.
Osim pokretanja ekonomije, europsku politiku u ovoj godini očekuje i borba protiv siromaštva. U tu svrhu EU je općenito za podizanje svijesti na europskoj i nacionalnoj razini predvidjela 17 milijuna eura, iako se većina mjera provodi na nacionalnim razinama.
Latvija je, sa stopom rizika od siromaštva od 26 posto, zemlja s najvećim rizikom, a za njom slijede Rumunjska sa stopom od 23 posto te Bugarska sa stopom od 21 posto, dok u Grčkoj, Španjolskoj i Litvi stopa rizika od siromaštva iznosi 20 posto.
Najnižu stopu rizika u EU bilježe Češka sa stopom od 9 posto, Nizozemska i Slovačka u kojima je stopa rizika od siromaštva 11 posto, dok je u Danskoj, Mađarskoj, Austriji, Sloveniji i Švedskoj ta stopa 12 posto. (V. K.)
Izvor: Novi list