Iz uz najbolju volju, poslodavci ponekad ne mogu preći preko nekih pogrešaka kandidata
Pravopisne i gramatičke pogreške u životopisima, najčešće su nepravilnosti prilikom prijave za posao, na temelju kojih se stječe negativan dojam o kandidatu. Naime, s tim se pogreškama susrelo 63 posto poslodavaca, dok se njih 46 posto susrelo sa životopisima i molbama u kojima znanja i vještine kandidata uopće nisu odgovarale samom natječaju ili su bili namijenjeni drugoj tvrtki (42 posto).
Pokazali su to rezultati "Istraživanja o neobičnim situacijama na selekciji", koje je na uzorku od 60-ak poslodavaca proveo portal MojPosao.
Osim toga, trećina poslodavaca susrela se sa životopisima u kojima su kandidati navodili potpuno irelevantne osobne podatke poput bračnog statusa, vjere ili fotografije iz privatnog života, a petina ih je zaprimila i životopise u kojima nisu bili navedeni kontakt podaci kandidata. I uz najbolju volju, ističu poslodavci, takve smo prijave morali odbiti.
"Došao sam na razgovor za svaki slučaj"
Međutim, popis "neugodnosti" se nastavlja i nakon prvog kruga selekcije. Tako je čak 79 posto poslodavaca potvrdilo da su im neki kandidati na razgovor došli neprikladno odjeveni, a u najviše slučajeva u sportskoj (67 posto) ili preizazovnoj odjeći.
No, rezultati pokazuju da na pogreške nema imunih niti među onima koji pravilno napišu životopis i dođu prikladno odjeveni. Naime, čak je 91 posto poslodavaca navelo da su se barem jednom susreli s kandidatom koji nije znao ništa o tvrtki u koju dolazi kao potencijalni zaposlenik, niti o radnom mjestu za koje se prijavio. Najveći dio poslodavaca susreo se s kandidatima koji nisu znali informacije o tvrtki (75 posto), dok ih se polovica susrela s kandidatima koji nisu razumjeli opis radnog mjesta za koje su se prijavili, ili su na razgovor došli "za svaki slučaj", te zbog vježbe za neki drugi razgovor.
Ogovaranje bivšeg poslodavca
Također, 40 posto poslodavaca je doživjelo i da im se kandidat ne sjeća je li se prijavio na taj natječaj, a bilo je i onih koji su otvoreno priznali kako nisu zainteresirani za ponuđeni posao, već im je važnije da samo dođu raditi u tu tvrtku, kako bi se kasnije premjestili u drugi odjel.
Negativnih priča o bivšim poslodavcima, naslušalo se 70 posto sudionika istraživanja, a da nije riječ o nimalo bezazlenoj pogrešci pokazuje i slijedeći podatak: čak je 77 posto poslodavaca takve informacije interpretiralo negativno po kandidata.
Javio se na mobitel tijekom intervjua
Poslodavci su od kandidata također doživljavali i nepojavljivanje na dogovorenom intervjuu ili ne bi dobili odgovor kada bi kandidata pitali zašto želi raditi baš u njihovoj tvrtki, a gotovo da zabrinjava podataka kako se čak 47 posto poslodavaca susrelo s kandidatom koji je za vrijeme razgovora za posao žvakao žvakaču gumu.
Što se tiče ostalih nepoželjnih ponašanja, poslodavci su se susretali s kandidatima koji su pričali o svojim privatnim problemima i doživljajima, prekidali razgovor jer su se morali javiti na mobitel, onima koji su previše inzistirali na dogovoru oko plaće, ali i onima koju uopće nisu htjeli razgovarati o plaći, ili s kandidatima koji su postavljali neprimjerena pitanja. Pojedini su poslodavci priznali kako im se dogodilo čak i da ih, tijekom intervjua, nazovu roditelji kandidata i raspituju se o uvjetima zaposlenja.
Cjelokupne rezultate istraživanja pročitajte OVDJE!