Lani je u obrtništvu izgubljeno 26.000 radnih mjesta, a ove godine još devet tisuća
Iako je Hrvatska obrtnička komora s prvim naznakama krize Vladi predložila paket od 30 antirecesijskih mjera, kako bi se ublažio udar na obrtništvo, njezin predsjednik Mato Topić je na okruglom stolu o poslovanju obrtnika u doba krize, premijerki Jadranki Kosor istaknuo da nisu zadovoljni učinjenim.
Naime, upozorio je Topić, u obrtništvu se recesijski problemi, od neplaćanja do nelojalne konkurencije, osjećaju snažnije nego u ostalim segmentima gospodarstva, piše Mirela Klanac u Poslovnom dnevniku.
Svakodnevna zatvaranja obrta
"Zahvaljujem Vladi na uvažavanju naših zahtjeva, ali, gledajući u cjelini, sve učinjeno nije dovoljno i ne mogu reći da smo zadovoljni. Događanja u dva mjeseca ove godine ne daju nam nadu za optimizam, odjave obrta su svakodnevne i daleko premašuju broj novoprijavljenih, a opseg sive ekonomije se povećava", istaknuo je Topić.
Lani je u obrtništvu izgubljeno 26.000 radnih mjesta, a ove godine još 9000, dok je opseg sive ekonomije, upozorio je, dodatno povećan zatvaranjem obrta jer su njihovi vlasnici nastavili obavljati prijašnje djelatnosti, ali bez tereta koje nosi legalno poslovanje.
Zabrinjavaju uslužne djelatnosti
Taj je problem, kaže, posebice prisutan u uslužnim djelatnostima koje se mogu obavljati na terenu i ne trebaju posebna ulaganja ni opremu. Visok udio rada na crno prisutan je i u prijevozu za vlastite potrebe, trgovini u veleprodaji, trgovini repromaterijalom, građevinskoj djelatnosti, ali i u okviru udruga i klubova koji postaju sve veća konkurencija ugostiteljima, zaključio je Topić, koji je od Vlade zatražio suradnju u području financiranja, odnosno dostupnosti kapitala.
Premijerka Kosor obrtnicima je ponudila "partnerstvo", te predložila novi sastanak radi rješavanja problema. Također, najavila je i donošenje strategije razvoja obrtništva koju pripremaju Ministarstvo gospodarstva i Ekonomski institut. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik