Razlika između prosječne plaće u državnom i privatnom sektoru u tri godine veća za 9 posto
Samo pet od 21 javnog poduzeća poslušalo je preporuke Vlade te je u sklopu mjera opće štednje neznatno smanjilo masu sredstava za plaće u 2009. godini. Uprave čak 16 javnih poduzeća nisu učinile ni taj minimalni napor, već su potpuno ignorirale zahtjev Vlade da smanje ukupne izdatke za plaće za 10 posto, te su ih i povećale, dajući različita obrazloženja.
Prema podacima koje je objavila Financijska agencija (Fina), tvrtke u državnom vlasništvu isplaćuju 38 posto veće plaće od privatnih, a ta je razlika bitno veća nego prijašnjih godina, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Naime, 2006. godine plaće u državnim tvrtkama bile su 29 posto više od onih u privatnim, a u godini u kojoj su državne tvrtke bile glavni generatori neplaćanja i nelikvidnosti, razlika u plaćama između državnog i privatnog sektora produbila se za daljnjih 9 posto.
"Privatni sektor racionalniji"
U prvih devet mjeseci 2009., navodi Fina, tvrtke u državnom vlasništvu isplaćivale su 5.878 kuna prosječne mjesečne plaće po zaposlenome, dok su tvrtke u privatnom vlasništvu svoje radnike plaćale samo 4.251 kunu.
Inače, naše gospodarstvo zapošljava 900.000 radnika, od kojih njih oko 670.000 radi u tvrtkama u čistom privatnom vlasništvu, dok ih 114.000 radi u 750 državnih, javnih i lokalnih poduzeća. K tome, još 114.000 zaposlenih radi u 664 tvrtke u mješovitom privatno-državnom vlasništvu, gdje su prosječne plaće također bile veće nego u čistom privatnom sektoru, i iznosile su 4.973 kune.
"Moguće je da javna poduzeća s obzirom na svoj profil poslovanja imaju nešto više visokoobrazovanih radnika, ali bez obzira na takvu mogućnost, njihovi rezultati ne opravdavaju toliko veliku razliku u primanjima. Privatni se sektor ponaša racionalnije", ističe Danijel Nestić, analitičar Ekonomskog instituta, koji vjeruje da se obrazloženje za veliku razliku u plaćama ne krije ni u radu na crno.
Prebacivanje odgovornosti
Vlada je, inače, optužila sindikate za neelastičnost, nastojeći zaštititi uprave javnih poduzeća koje nisu mogle smanjiti masu sredstva za plaće zbog preuzetih obveza iz kolektivnih ugovora. Međutim, ekonomski savjetnik NHS-a Goran Bakula kaže da je riječ o zavaravanju i prebacivanju odgovornosti na druge.
"Mi smo prvi upozoravali da se kadrovi dovode po političkoj i prijateljskoj liniji i to se klupko proteže unedogled, no nisu za to krivi sindikati. Privatnom sektoru ne može se dogoditi negativna kadrovska politika", naglasio je Bakula. (V. K.)
Izvor: Večernji list