Stopa nezaposlenosti u SAD-u skočila je s najniže vrijednosti od 4,5 posto u 2007. na 9,7 posto u 2010. dok je u EU stopa nezaposlenosti porasla sa 6,7 posto 2008. na 9,6 posto početkom 2010.
Posljedice gospodarske krize i dalje teže pogađaju američko tržište rada nego europsko iako je stanje na američkom tržištu rada prije krize bilo znatno bolje nego u Europi, pokazalo je istraživanje Eurostata, ureda za statistiku EU.
Stopa nezaposlenosti u SAD-u skočila je s najniže vrijednosti od 4,5 posto zabilježene u drugom kvartalu 2007. na 9,7 posto u prvom kvartalu 2010. Krajem 2009. stopa nezaposlenosti u SAD-u bila je čak dosegnula čak 10 posto. Istodobno je u Europi nezaposlenost porasla s najniže vrijednosti od 6,7 posto u prvom kvartalu 2008., na 9,6 posto u prvom kvartalu 2010, piše Alen Legović u Business.hr-u.
Muškarci su više pogođeni nezaposlenošću s obje strane Atlantika. Štoviše u EU je stopa nezaposlenosti muškaraca u svibnju (9,8 posto) nadmašila onu za žene (9,3 posto), prvi puta od 2000., od kada Eurostat vodi podatke za EU27. U SAD-u je nezaposlenost muškaraca u prvom kvartalu iznosila 10,7 posto u usporedbi s 8,5 postotnom nezaposlenošću žena. Stupanj obrazovanja također igra važnu ulogu – najveća stopa nezaposlenosti je među osobama niskog obrazovanja.
Valja napomenuti da se metodologija donekle razlikuje u SAD-u i EU. Podaci iz američkog Ureda za statistiku rada obuhvaćaju sve osobe koje su bez posla i starije od 16 godina, osobe koje su u posljednjih mjesec dana aktivno tražile posao, dok Eurostat u svojoj statistici nezaposlene definira kao osobe između 15 i 74 godine bez posla, osobe koje bi u iduća dva tjedna mogle početi raditi i osobe koje su u posljednjih mjesec dana aktivno tražile zaposlenje.
I definicije trajanja nezaposlenosti razlikuju se između EU i SAD. Za EU kratko razdoblje nezaposlenosti manje je od mjesec dana, srednja nezaposlenost od 1 do 6 mjeseci, a dugo razdoblje bez posla – šest mjeseci i dulje. Za SAD kratka nezaposlenost traje do 5 tjedana, srednja od 5 do 26 tjedana, a dugotrajna nezaposlenost 27 tjedana i dulje. (T. B.)
Izvor: Business.hr