Sindikati su započeli pripreme za hitno sazivanje 2. svesindikalnog sabora, na kojem će donijeti odluke o daljnjim zajedničkim aktivnostima.
Pet sindikalnih središnjica do daljnjeg neće sudjelovati u radu Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) te zahtijevaju hitan sastanak s predsjednicom Vlade Jadrankom Kosor i njenim suradnicima. Sindikati su započeli i zajedničke pripreme za hitno sazivanje 2. svesindikalnog sabora, na kojem će donijeti odluke od daljnjim zajedničkim aktivnostima.
Pet centrala – Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati, Matica hrvatskih sindikata, Hrvatska udruga sindikata i Udruga radničkih sindikata – dogovorilo se da oko svih zajedničkih aktivnosti, potaknutih najavljenim izmjenama Zakona o radu, ubuduće zajednički informiraju javnost, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Kako u istom listu piše Jagoda Marić, ministar Božidar Kalmeta pozvao je sindikate da dođu na raspravu o Zakonu o radu, podsjećajući ih da su i sami priznavali da GSV radi jako dobro. "Neki od njih ne žele shvatiti kakvo je vrijeme, ne samo u Hrvatskoj nego u cijeloj Europi, i u velikom dijelu svijeta. Neke pogodnosti koje su se mogle davati kad je BDP rastao pet-šest posto, danas jednostavno ne mogu egzistirati", poručio je Kalmeta.
Vlada iz Zakona o radu izbacuje odredbu o produženoj primjeni kolektivnog ugovora, ali će ostaviti mogućnost da se ugovorena prava primjenjuju najduže šest mjeseci nakon isteka kolektivnog ugovora. No, produžena primjena važit će samo ukoliko su je sindikati u kolektivnom pregovaranju ugovorili s poslodavcem. Tom izmjenom ZOR-a Vlada želi riješiti "problem" sa sindikatima javnih i državnih službi s kojima pregovara o neisplati dijela materijalnih prava u ovoj godini. Izmjenama odredbe ZOR-a koja govori o produženoj primjeni kolektivnih ugovora, Vlada želi pritisnuti i javna poduzeća na smanjivanje prava radnika.
Na javnim i državnim službama vlast namjerava uštedjeti 640 milijuna kuna, a izmjene ZOR-a ići će u hitnu proceduru, jer Vlada planira da stupe na snagu s prvim danom srpnja. Međutim sindikati javnih službi moći će utužiti eventualno neisplaćeni regres u ovoj godini, s obzirom da im to pravo dospijeva do kraja lipnja.
Okupljanje pet sindikalnih centrala kojima će se zasigurno pridružiti i sindikati izvan središnjica, moglo bi rezultirati odlukama o daljnjim sindikalnim akcijama, a moguće i organiziranjem štrajka. (T. B.)
Izvor: Novi list