Prema podacima Nezavisnih hrvatskih sindikata, od ukupno 31,9 milijardi kuna nenaplaćenih potraživanja čak 12,7 milijardi odnosi se poreze i doprinose.
Od ukupno 31,9 milijardi kuna nenaplaćenih potraživanja u kolovozu čak 12,7 milijardi odnosilo se na poreze i doprinose. Alarmantni je podatak iznio Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, na okruglom stolu “Dostojanstvenim radom do izlaska iz krize”. Kaže kako se porezi i doprinosi redovno ne uplaćuju za čak 65.000 zaposlenih, a može se samo pretpostaviti da jednak broj radnika ne prima plaću.
"Točnih statističkih podataka na žalost nema jer nitko u Hrvatskoj ne prati koliko poslodavaca ne plaća svoje radnike", rekao je Sever dodavši kako bi isplata plaća i doprinosa trebala biti osnova dostojanstvenog rada.
Bernard Jakelić iz Hrvatske udruge poslodavaca složio se da takvi poslodavci ruše ugled i konkurentnost onih koji posluju pošteno te da ih institucije trebaju jače sankcionirati. Sindikati su podsjetili kako je udio minimalne u prosječnoj plaći sa 39 posto u 2008. godini pao na 36 posto zbog čega će zatražiti njezino povećanje na 50 posto.
Jan Rutkowski, glavni ekonomist Svjetske banke, rekao je kako bi povećanje cijene rada u Hrvatskoj dugoročno smanjilo konkurentnost jer većina zemalja u okruženju ima manje plaće."Smanjile bi se i investicije što bi prouzročilo i manju stopu rasta", poručio je kritiziravši i vještine i znanja hrvatskih radnika.
Poslodavci u Hrvatskoj, kazao je, sve teže pronalaze dobrog i educiranog radnika. Vitomir Begović, predstojnik Ureda za socijalno partnerstvo, kritizirao je pak masovno otpuštanje radnika uz 'poticajne otpremnine', kaže da se time "odgovornost prebacuje na burzu rada i mirovinski sustav, a ne stvaraju nova radna mjesta". (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevnik