Svaka jedinka odgovorna je za smjer kretanja jata
Kada se spomene pojam "jato gusaka", možda Vam je prva asocijacija izreka o "guskama u magli", no ako pomislite na migracijska kretanja jata tih istih gusaka, vjerojatno ćete se prisjetiti da u letu formiraju slovo V. Divlje guske su ptice selice. Okupljaju se i formiraju jato, pripremajući se za dug i naporan put. Jednom, kad je formacija uspostavljena, nebom se kreću u jedinstvenoj putanji, a kad se jedna ptica u letu umori, druga odmah preuzima vodstvo.
Još jedan "cacth" V formacije: to je čista sinergija. Na taj način jato leti brže i dalje no što bi jedna izdvojena jedinka mogla sama, svojim snagama.
Koja su to pravila i odnosi koje možemo izdvojiti i primijeniti u smislu stila vodstva ljudi, timova i tvrtki? Možda zvuči smiješno reći da bi se na poslu trebali ponašati poput jata gusaka, no evo što i od njih možemo naučiti: liderski stil koji rezultira sinergijom. U stvari, let jata gusaka je primjer čiste distribucije liderstva na sve razine, stanje koje zahtijeva otvorenost, dobru i izravnu komunikaciju, međusobno poštovanje i uvažavanje, te prihvaćanje različitosti svake jedinke.
Promislite li još jednom kako su guske glupe, evo što još funkcionira unutar jata:
Ne manje bitno: guske, dok lete, gaču. Gaču kako bi dale podršku onima ispred sebe, da polete malo brže ili sporije, poput glasne potpore ili bodrenja. Ne, to nije isprazno blebetanje u magli, to je izravna komunikacija unutar tima.
A nevolje? Guska gusku (ili gusana…) ne ostavlja. Kažu da kad jedna guska više ne može letjeti u jatu, jato izdvaja još dvije, letački sposobne guske, koje ostaju sve dok se jedinka ne osnaži, ili – ugine. I to je važna karakteristika uspješnog tima, voditi brigu jedni o drugima, i u fazama uspona, ali i u trenutcima pada.
O da, još nešto: iz svega navedenog, vidljiva je i nit odgovornosti koja se provlači kroz sve ove akcije. I guske je imaju, zar ne?