Kandidirali su se pravosudni dužnosnici, novinari, obavještajci, policajci... Na internetu će se objaviti cijela lista kandidata.
Do ponedjeljka su u Sabor stigle kandidature čak 189 osoba koje bi za mjesečnu plaću od oko 17.000 kuna neto željele provjeravati bankovne račune, gruntovne izvatke, dioničarske udjele i ostalu imovinu predsjednika države, Vlade, Sabora, ministara, njihovih zamjenika i pomoćnika, saborskih zastupnika, guvernera HNB-a, ustavnih sudaca, pa sve do načelnika Glavnog stožera OS. Rok za prijavu istekao je u četvrtak, 6. rujna, ali kandidature za mjesto u Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa još nekoliko dana mogu stizati poštom.
Predsjednik saborskog Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove Šime Lučin procjenjuje da bi ukupno za pet mjesta u povjerenstvu moglo konkurirati više od 200 ljudi. Golem interes za posao u povjerenstvu Lučin tumači visokom plaćom, ali ne isključuje da bi dijelom motiv mogle biti i ovlasti u kontroli imovine dužnosnika i preispitivanju jesu li u sukobu interesa, a koje su veće nego policijske.
Odbor za imenovanja tek treba provjeriti jesu li sve prijave u skladu sa zakonskim uvjetima, za što će biti potrebno između sedam i deset dana jer valja pregledati najmanje 1500 dokumenata.
Lučin kaže da su se kandidirali pravosudni dužnosnici, novinari, obavještajci, policajci... Nakon što se utvrdi ispunjavaju li kandidati formalne uvjete, na internetskim stranicama Odbora objavit će se cijela lista kandidata. Tada članovi odbora sa svakim moraju obaviti intervju, i to na javnoj sjednici. No osim toga, kandidati moraju proći i sigurnosne provjere. Na pitanje koliko će sve to potrajati, Lučin odgovara kako odboru trebaju barem tri tjedna za intervjue, a Sigurnosno-obavještajnoj agenciji za sigurnosne provjere trebat će između jednog i tri mjeseca, ovisno o tome koliko će ljudi angažirati na provjerama.
Uvjeti za rad
Uvjeti za rad u povjerenstvu su: sveučilišna diploma, najmanje osam godina rada u struci i istaknuti radni rezultati, neosuđivanost i da se ne vodi kazneni postupak za djela koja se gone po službenoj dužnosti, da nije član političke stranke u zadnjih pet godina. Predsjednik povjerenstva mora biti pravnik s položenim pravosudnim ispitom.
Povjerenstvo se imenuje na pet godina, a na tu dužnost mogu biti izabrani najviše dva puta. Povjerenstvo bira Sabor na sjednici većinom glasova svih zastupnika, i to između kandidata koje im je nakon selekcije dostavio Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove. Odbor mora Saboru predložiti barem dvostruko više kandidata od broja koji se konačno bira, znači najmanje osam za članove te dva za predsjednika povjerenstva.
Ništa od promjene zakona
Premda je Zakon o sprečavanju sukoba interesa na snazi još od prošle godine, procedura za imenovanje povjerenstva pokrenuta je tek sada jer je Kukuriku koalicija vjerovala da će zakon promijeniti. Sporne su iznimno velike ovlasti koje ima povjerenstvo (čak ni policija bez sudskog naloga ne može ući u dom ni probiti bankarsku tajnu), ali je ključno bilo što taj zakon Vladu sprečava da u Upravni odbor Ine imenuje ministra financija Slavka Linića i gospodarstva Radimira Čačića kako bi mogli parirati MOL-u. Europska komisija, međutim, nije dopustila zakonske promjene.
Mijenjat će se nakon ulaska u EU
Potpredsjednik Sabora Josip Leko i bivša novinarka te glasnogovornica SDP-a Gordana Grbić podnijeli su zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Ustavni sud još nije o njemu odlučio, no navodno je pribavio tri stručna mišljenja koja se slažu s podnositeljima zahtjeva da je propis neustavan. Sporne su ovlasti koje zakon daje povjerenstvu, a koje su veće od policijskih i koje nitko ne kontrolira, ali i vrlo širok krug dužnosnika za koje je povjerenstvo nadležno. Prema informacijama iz vladajućih krugova, Zakon će se vjerojatno mijenjati, ali nakon što uđemo u EU.
Izvor: Vecernji.hr