Povećati dobnu granicu za odlazak u mirovinu, smanjiti troškove zapošljavanja, a nultu stopu PDVa na kruh, mlijeko, lijekove i knjige povećati na 10% samo su neke od smjernica koje MMF predlaže hrvatskoj Vladi.
- Hrvatska treba povećati dobnu granicu za odlazak u mirovinu na 67 godina za žene i za muškarce,
- Plan snažnih reformi trebao je biti donesen davno, a u postojeći je poželjno uključiti: povećanje radnog vijeka, smanjenje zaposlenosti, povećanje poreza, efikasniju upravu.
- Treba povećati kazne za prijevremeno umirovljenje te pojačati kontrolu ‘nad očigledno zloupotrebljavanim’ sustavom invalidskih mirovina.
- Bilo bi dobro smanjiti troškove zapošljavanja i otpuštanja radnika, a posebno bi bilo dobro olakšati otkaze zbog slabog radnog učinka te omogućiti tvrtkama da se isključe iz primjene sektorskih kolektivnih ugovora koji ih opterećuju.
- Vlada i nadalje treba raditi na smanjenju prekomjerne zaposlenosti i plaća u javnom sektoru, revidiranju neodrživih mirovinskih i zdravstvenih sustava te smanjenju pretjerano izdašnih subvencija.
- Štednja je i dalje imperativ, sve dok se fiskalni deficit ne svede na nulu.
- Stroga provedba zakona o fiskalnoj odgovornosti koji predviđa smanjenje proračunskih rashoda za 0,5 posto BDP-a, odnosno 1,7 milijardi kuna u odnosu na ovogodišnje. Sugestija je da se rashodi smanje dodatnih 0,5 posto, odnosno 3,4 milijarde kuna kako bi do kraja 2013. godine deficit spustili na 3 posto.
- Porezno opterećenje je visoko, ali Vladi se sugerira da ide na još veću poreznu presiju.
- Zbog ulaska u EU iduće godine Hrvatska mora ukinuti nultu stopu PDV-a na kruh, mlijeko, lijekove i knjige. Iako je Vlada najavila da će te grupe proizvoda oporezivati sa 5% PDV-a, MMF sugerira da najniža porezna stopa za kruh, mlijeko i lijekove bude 10%, čime bi se stvorio prostor za smanjenje opterećenja na rad i promjenu porezne strukture.
- Dio sredstava od tog većeg PDV-a treba usmjeriti za ciljane socijalne naknade najranjivijih skupina stanovništva. U tom pogledu pomoglo bi i uvođenje suvremenog poreza na imovinu utemeljenog na vrijednosti te prijenos dodatnih odgovornosti za rashode na jedinice lokalne uprave.
Skroman rast
MMF procjenjuje da će BDP ove godine dodatno pasti 1,5 posto, a iduće godine očekuje skromnih 0,75 posto rasta, dok će se inflacija kretati oko 3 posto. Smatra da bi veliki investicijski projekti mogli potaknuti rast, ali treba ih kombinirati sa restrukturiranjem javnih poduzeća i voditi računa da se što više investicija financira iz strukturnih i kohezijskih fondova EU.
O monetarnoj politici MMF uočava da Hrvatska narodna banka nakon 2009. godine dopušta povećanu fleksibilnost tečaja u oba smjera, smatra to primjerenim postupkom, te potiče monetarnu vlast da i dalje vodi sličnu politiku. Pozitivno su se izjasnili i o kreditnim linijama preko HBOR-a, uz opasku da se vodi računa o bilanci HBOR-a i kreditnim standardima banaka. Udio loših kredita banaka od 13 posto u sustavu i 23 kod poduzeća povećava se, ali MMF također vjeruje da je bankarski sustav stabilan te da visoke stope adekvatnosti kapitala i likvidnosti jamče stabilnost i u slučaju većih šokova.
HUS poziva Vladu da oporezuje bankarski sektor
Hrvatska udruga sindikata (HUS) pozvala je danas hrvatsku vladu da 'štetne i protivne interesima hrvatskih građana preporuke MMF-a ne posluša', već da krene u žurno stvaranje uvjeta za normalno poslovanje te da oporezuje bankarski sektor koji je svih ovih godina bio nedodirljiv.
“Naznake iz preporuka misije MMF-a Vladi za rješavanje nagomilanih gospodarskih problema su puštanje duha neoliberalne nemani iz boce kako bi mogla nastavit harat po Hrvatskoj", ocjenjuje HUS.
U HUS-u ocjenjuju kako je 'vrhunac neukusa i cinizma' preporučivati povećanje uvjeta za odlazak u punu mirovinu u zemlji u kojoj je na zavodu za zapošljavanje više od jedne četvrtine nezaposlenih iz dobne skupine do 34 godine. To, dodaju, znači da je pravilo završetkom školovanja završavati na zavodu za zapošljavanje i nalazit se u brojnoj skupini isključenih i suvišnih ljudi.
I prije nekoliko dana je objavljeno kako u dijelu javne uprave desetak tisuća ljudi radi s ispunjenim uvjetima za odlazak u punu mirovinu, podsjećaju iz HUS-a.
U HUS-u smatraju kako je preporučivati podizanje stope PDV-a na određene proizvode, umjesto na dopuštenih 5%, na veću stopu ‘krajnje licemjerno i nepravedno jer će direktno pogoršati ionako neodrživ životni standard većine građana’.
Upozoravaju pritom kako svakodnevno svjedočimo poražavajućim statistikama koje upozoravaju na negativne trendove u gospodarstvu, gdje je naročito izražen pad potrošnje kućanstava, u zemlji u kojoj nadprosječan rast cijena bilježi segment prehrane, naročito meso, povrće, te u kojoj je u potrošačkoj košarici udio za prehranu dvostruko veći nego u zemljama EU.
“Pozivamo Vladu RH da ove štetne i protivno interesima građana RH preporuke MMF-a ne posluša i krene u žurno stvaranje uvjeta za normalno poslovanje te da promjenama u poreznoj politici oporezuje bankarski sektor koji je svih ovih godina bio nedodirljiv, uredno zbrajajući profite i u vremenima najžešće krize”, zaključuju iz HUS-a.
Izvor: vecernji.hr i Lider