Financijska situacija hrvatskih građana lošija je nego što je bila prije godinu dana, a u skoroj budućnosti biti će još lošije, piše Monitor.hr.
Cijene će rasti, nezaposlenost će se povećati, a sve više ljudi troši ušteđevinu - prema GfK istraživanju, tako izgleda hrvatska stvarnost.
Kod više od polovice građana Hrvatske (58%) financijsko stanje je lošije u odnosu na prošlu godinu, kod svakog trećeg građanina financijska situacija se nije promijenila, dok je samo kod 4% hrvatske populacije financijska situacija nešto bolja u odnosu na lani, pokazuje istraživanje.
Raste broj onih građana čije se financijsko stanje pogoršava (2011 – kod 47% je situacija bila lošija u odnosu na godinu prije, dok ih je sada 58%).
Hrvatska kao Bugarska
U usporedbi s nekim zemljama u srednjoj i istočnoj Europi (Bugarska, Poljska, Rumunjska i Češka Republika), financijska situacija Hrvata najsličnija je onoj u Bugarskoj gdje je kod 60% kućanstava sadašnja financijska situacija lošija u odnosu na onu prije godinu dana, kod 33% je nepromjenjiva, dok je kod samo njih 5% bolja u odnosu na lani. Poljaci, u odnosu na ostale četiri zemlje, imaju najbolju ocjenu financijske situacije: kod 40% su financije lošije u odnosu na lani, 49% imaju istu financijsku situaciju, dok se kod njih 10% financijska situacija poboljšala.
42% očekuje da će biti još gore
U odnosu na lani, isti je broj hrvatskih građana (12%) koji očekuju da će im se financijska situacija barem malo poboljšati u narednoj godini. Međutim, raste broj onih koji predviđaju lošije financijsko stanje svog kućanstva u ovoj godini (42% u odnosu na prošlogodišnjih 34%).
Većina građana u Hrvatskoj očekuje porast cijena u narednih 12 mjeseci (82%). Veći broj hrvatskih građana u odnosu na lani očekuje brži porast cijena od dosadašnjeg.
Više od tri četvrtine hrvatskih građana očekuje porast nezaposlenosti u ovoj godini. Značajno je, u odnosu na lani, porastao broj onih koji očekuje znatni porast nezaposlenosti (2011. - 28%; 2012. - 41%).
S obzirom na sve lošije financijsko stanje hrvatskih građana, te na nizak stupanj optimizma po pitanju bolje budućnosti, Hrvati će trošiti i sve manje novca na kupovinu trajnih dobara za svoja kućanstva. Prošle godine je njih 28% prognoziralo manju potrošnju, dok sada čak polovica hrvatskih građana predviđa manju potrošnju na kupovinu trajnih dobara.
Iako se broj hrvatskih građana koji uspijevaju nešto uštedjeti smanjio u odnosu na lani (2011.- 29%), ipak još uvijek njih 24% na kraju mjeseca može nešto novaca staviti sa strane.
U odnosu na prošlu godinu, podjednak je broj hrvatskih kućanstava koja „jedva spajaju kraj s krajem“ – njih 46%.
Povećava se udio kućanstava koja troše dosadašnju ušteđevinu (2011. - 12%; 2012. - 16%), te onih koja se moraju zaduživati – trenutno ih je u Hrvatskoj 12%.
Nešto više od 2/3 hrvatskih građana prognozira još lošije gospodarsko stanje u Hrvatskoj u narednih 12 mjeseci. 23% misli da će ostati isto, dok je njih 7% optimistično i očekuje malo poboljšanje.
U odnosu na prošlu godinu, raste pesimizam među hrvatskim građanima u pogledu gospodarske situacije u zemlji – ove godine ih je 10% više koji prognoziraju lošiju situaciju u pogledu gospodarstva.
Izvor: Monitor.hr