Novo istraživanje pokazuje da između žena postoje veće razlike nego između muškaraca.
Feminizam je iznevjerio žene koje rade jer je previše fokusiran na ravnopravnost između muškaraca i žena na visokopozicioniranim funkcijama, pokazuje novo istraživanje.
Dok je razlika između primanja muškaraca i žena u posljednjih 50 godina smanjena, razlike između visokokvalificiranih i visokopozicioniranih žena te žena koje to nisu veće su nego kod istih skupina muškaraca, otkriva IPPR (Institute for Public Policy Research).
Sa sveučilišnom diplomom ili bez nje, muškarci i dalje zarađuju više od žena na istoj poziciji. No istraživanje pokazuje da žene s diplomom, rođene 1958. zarađuju gotovo triput više (198%) od žena koje su rođene iste godine, a nisu visokokvalificirane - dodatno je zanimljiva ova usporedba kada su u pitanju muškarci. Razlika među njima je 45%.
Dalia Ben-Galim, pomoćnik direktora u IPPR kaže: "Dok je feminizam donio neke pogodnosti visoko pozicioniranim ženama, druge su zapostavljene. Mnoge prednosti za žene 'na vrhu' zamaskirale su nejednakost u odnosu na one koje se nalaze na začelju.“
Pristup koji promovira žene u uredima nije bio uspješan u promjeni obiteljsko-prijateljske radne kulture ili osiguranju mogućnosti napredovanja za ostale žene.
"Spol još uvijek ima snažan neovisan utjecaj na primanja žena - ali položaj, edukacija i profesionalno zaleđe snažnije određuju mogućnosti žena za napredak i bolju zaradu."
Majčinstvo je također ključan faktor - ženama koje su djecu rodile ranije primanja su pala, dok su se povećala onim ženama koje su odgodile osnivanje obitelji.
Za muškarce je obrnuo - očevi uživaju veće povlastice i zarađuju više od muškaraca koji nemaju djecu.
IPPR zbog svega navedenog sugerira bolji sustav roditeljskog dopusta, cjenovno prihvatljiviju i dostupniju skrb za djecu te bolju plaću za posao na pola radnog vremena.
Također upozorava da bi prioritet trebao biti rušenje stereotipa, a ne fokus na visokopozicionirane žene.
Istraživanje je utvrdilo se u Velikoj Britaniji broj muškaraca koji 'ostaju kod kuće' utrostručio u posljednjih 15 godina. Čak 62.000 muškaraca ostaje doma i brine za obitelj odnosno, ekonomski su neaktivni. Zanimljivo je da unatoč tome većina žena (77%) kaže da rade više kućanskih poslova od svojih supruga, dok samo jedna od deset (10%) živi u braku s muškarcem koji u kućanskim poslovima sudjeluje jednako. Njih 13% živi s muževima koji rade više kućanskih poslova od njih.
Istraživači su otkrili i da Britanci sve više biraju partnere istog društvenog položaja. Opada i broj žena koje se udaju za muškarca boljeg društvenog položaja, ali se bilježi blago povećanje žena koje se udaju za muškarce nižeg društvenog položaja.
Što se Hrvatske tiče, a prema podacima servisa MojaPlaća, visokoobrazovani muškarci imaju 55% višu plaću od muškaraca koji imaju srednju stručnu spremu.
Visokoobrazovane žene u Hrvatskoj pak imaju 49% višu plaću od žena koje imaju srednju stručnu spremu.
Međutim, usporedimo li kvalificirane i nekvalificirane radnike s visokoobrazovanim radnicima, razlika u visini plaće kod muškaraca je 71%, a kod žena čak 82%. Odnosno, visokoobrazovane žene imaju 82% višu plaću od žena koje su kvalificirane i nekvalificirane.