U Novinarskom domu u Zagrebu održava se okrugli stol o poslovanju i restrukturiranju javnih poduzeća.
Restrukturiranje javnih poduzeća već se trebalo dogoditi, a planova restrukturiranja još uvijek nema za većinu javnih poduzeća koja su, ukupno gledajući, u 2012. poslovala s gubitkom, ocijenila je ekonomska analitičarka Suzana Košćak na okruglom stolu o poslovanju i restrukturiranju javnih poduzeća kojeg je organizirala Banka u okviru projekta Financijska industrija i korporativno restrukturiranje.
Košćak je na temelju preliminarnih pokazatelja procijenila da su javna poduzeća u 2012. generirala 34 milijarde ukupnih prihoda, dok su ukupni rashodi iznosili 34,9 milijardi kuna, što je rast od 1,8 posto u odnosu na 2011. godinu.
Posebno zabrinjava trend rasta gubitaka, kao i činjenica da nema većih pomaka u danima izmirenja obveza prema dobavljačima – prosjek je 121 dan, naglasila je Košćak i dodala da se javna poduzeća i dalje dvostruko brže naplaćuju nego što plaćaju.
Ministar prometa i voditelj Vladine radne skupine za investicije javnih poduzeća Siniša Hajdaš Dončić rekao je da se ranijih godina „nažalost nije ulagalo u razvoj, nego u kupovanje socijalnog mira i umjetno održavanje zaposlenosti".
“Tu cijenu sada plaćamo. Usprkos tome, upravo kroz restrukturiranja i promjenu politike ponašanja i poslovanja želimo stvari postaviti na prave i zdrave temelje, sačuvati osnovnu djelatnost i stvoriti trgovačka društva sposobna da budu konkurentna, da ostvaruju dobit, a ne gubitke”, rekao je ministar Hajdaš Dončić.
Predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec kazala je kako država i prije privatizacije može sama provesti restrukturiranje javnih poduzeća, kako bi u privatizaciji postigla bolju cijenu na tržištu. No, državne potpore za restrukturiranje mogu se dodijeliti isključivo poduzetnicima u teškoćama i pod uvjetom izrade plana restrukturiranja koji jamči dugoročnu tržišnu održivost i napuštanje aktivnosti koje generiraju gubitke, upozorila je Spevec, naglašavajući da te potpore i plan restrukturiranja također moraju biti odobreni od strane AZTN odnosno Europske komisije.
U raspravi o planovima restrukturiranja javnih poduzeća, pogotovo Hrvatskih željeznica, HAC-a I ARZ-a, te monetizaciji autocesta sudjeluju sudjeluju i Marko Remenar, član Uprave Zagrebačke banke te Tomislav Josip Mlinarić, profesor Prometnog fakulteta i bivši predsjednik Uprave HŽ-a.
Izvor: Banka