Mjeren paritetom kupovne moći, naš je minimalac od luksemburškog manji 'samo' 2,7 puta.
Raspon minimalnih plaća jedna je od sličica kojima se često oslikava golemi jaz unutar Europske unije; prema Eurostatovim podacima za srpanj, najvećih 1874 eura minimalca trenutačno imaju radnici u Luksemburgu, dok u Bugarskoj on iznosi samo 159 eura.
Najviše minimalne (bruto) plaće u odnosu na one najniže u EU veće su gotovo 12 puta.
Hrvatski minimalac iznosi 401 euro i od najnižeg u EU veći je dva i pol puta, dok je u odnosu na najviši luksemburški naš manji 4,7 puta. Ipak, razlike među članicama EU znatno su manje kad se uzme u obzir razina cijena u pojedinim zemljama, jer su u zemljama s višom razinom plaća i cijene u pravilu više.
Prema paritetu kupovne moći u vodećem Luksemburgu minimalac je približno pet puta veći nego u Rumunjskoj, koja je zbog više razine cijena i iza Bugarske. To je i dalje golema razlika, ali je i upola manja nego što to sugeriraju nominalni iznosi.
To vrijedi i u slučaju Hrvatske. Naš je minimalac mjeren paritetom kupovne moći od luksemburškog manji "samo" 2,7 puta, dok je od najnižega veći nepunih 80 posto. U većini tzv. tranzicijskih zemalja minimalci su niži nego u Hrvatskoj, no mjereno kupovnom moći, i tu su razlike uglavnom manje nego uspoređujući samo nominalne eurske iznose.
Kad se u obzir uzme razina cijena, 369 eura minimalca u Poljskoj, primjerice, vrijedi 18 posto više nego naših 400 eura.
Mađarska je vlada minimalac utvrdila na 332 eura, što je gotovo četvrtinu manje nego kod nas, ali prema paritetu kupovne moći njihov je minimalac samo 1,6 posto manji nego naš.
Nasuprot tomu, u Sloveniji je minimalna (bruto) plaća gotovo dvostruko viša nego u Hrvatskoj, dok je prema PPS-u viša oko 65 posto.
U zemljama EU razine minimalne plaće kreću se između 30 i 50 posto prosječnih neto plaća u industriji, građevinarstvu i uslugama. U Hrvatskoj je minimalac na 35,6 posto prosječne plaće, što je niže nego u većini zemljama s kojima se obično uspoređujemo. U Sloveniji su, primjerice, na 50 posto prosječne plaće.
Izvor: Poslovni dnevnik