Na današnjoj sjednici Vlade našla se promjena zakona o mirovinskom osiguranju prema kojoj bi se postupno trebala povećati dob za odlazak u mirovinu na 67 godina za muškarce i žene nakon 2030. godine.
Milanka Opačić je predstavila nacrt prijedloga zakona o socijalnoj skrbi. "Novu naknadu smo nazvali zajamčena minimalna naknada i ostvarivat će je sve osobe koje nemaju dovoljno za život, a nemaju nekretninu za prodaju ili je ne mogu staviti drugačije u funkciju", rekla je Opačić i dodala kako će se četiri naknade objediniti u jednu naknadu.
"Želimo imati jedno mjesto na kojem će građani moći osigurati sva svoja prava, ali i država će imati bolju kontrolu", kazala je Opačić te dodala da je ukupan iznos zajamčene minimalne naknade limitirana na 2900 kuna, što je minimalna plaća u Hrvatskoj.
"U odnosu na dosadašnje naknade negdje imamo povećanje, a negdje i pad iznosa", rekla je Opačić te dodala kako milijardu i pol kuna daju jedinice lokalne samouprave na više od 50 socijalnih programa.
"Ovim spajanjem smo vidjeli da možemo na bolji način ciljati na one ljude koji su nam najugroženiji", rekla je Opačić. "Jedan dio ljudi je naprosto naučio živjeti od socijale i nerado se odlučuju na zapošljavanje. Njih ćemo limitirati na dobivanje socijalne naknade na dvije godine", kazala je Opačić.
"Svaka osoba koja je starija i nitko se za nju ne može brinuti, može dobiti pravo na usluge gerontodomaćica, ali na temelju rješenja centra za socijalnu skrb", rekla je Opačić.
Ministar Mirando Mrsić je kazao da su u ovom zakonu predložili da sustav bude dugo održiv. "Uvodimo institut pune starosne mirovine sa 65 godina i 30 godina radnog staža. Produžujemo dob na odlazak u starosnu mirovinu na 67. godina od 2030. godine", kazao je Mrsić.
"2030. ćemo imati preko 300 tisuća otvorenih radnih mjesta i nećemo imati dovoljno radne snage da popune ta radna mjesta. Trebamo promovirati što duže ostajanje u radnom procesu", kazao je Mrsić i dodao kako će neka zanimanja moći ići ranije u mirovinu, ali će im se omogućiti i da dalje rade.
"Bit će veća penalizacija za one koji odlaze ranije u mirovinu", rekao je Mrsić i dodao kako su uveli redovite kontrolne preglede svake tri godine onima koji su u invalidskoj mirovini, a uvode i privremenu invalidsku mirovinu.
Uvodi se minimalna mirovina i definira se osnovna mirovina za one koji će odlaziti u mirovinu nakon 2027. godine i njima će se garantirati da će mirovina biti najmanje 60 posto prosječne plaće. Mijenja se i način izračuna mirovina.
"To će nam omogućiti da održimo prosječne mirovine na oko 40 posto plaće", kazao je Mrsić.
Izvor: Večernji list