U Umagu je otvoren prvi besplatni vrtić u Hrvatskoj, koji će pohađati oko 200 djece. Radi se o investiciji od oko 31,4 milijun kuna u sklopu većeg projekta 'Umag-grad djece 2010.-2020.'.
U četvrtak 9. ožujka, gradonačelnik Grada Umaga Vili Bassanese, ravnateljice umaških dječjih vrtića Marija Adamović i Ondina Šimičić, voditeljica službe za predškolski odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Marija Ivanković te uzbuđeni polaznici budućeg vrtića, simboličnim su rezanjem vrpce prijateljstva i puštanjem šarenih balona uz 'Odu radosti' svečano otvorili novi umaški dječji vrtić Radost-Gioia, piše Jutarnji list.
Gradonačelnik Vili Bassanese najavio je kako će Grad Umag biti prvi grad u Hrvatskoj, a i šire, s besplatnim vrtićima, bez liste čekanja i s najvišim standardima.
Sam koncept vrtića zamišljen je kao 'istarsko selo' od deset zasebnih kućica međusobno povezanih u cjelinu od 2.500m2 korisnog vrtićkog prostora na čestici od gotovo 7.000m2 koja je ispunjena vanjskim igralištima, posebno izgrađenim amfiteatrom za kreativne aktivnosti naše djece te parkom i zelenilom.
Građevina po svojim tehničkim karakteristikama i samom konceptu spada u A razred energetske klase, zahvaljujući sufinanciranju Fonda za energetsku učinkovitost u iznosu od 5 mil. kuna.
Cijena investicije s nužnim okolnim radovima iznosi 31,4 milijuna kuna, a u cijenu su uračunati troškovi izrade projekta, izgradnje građevine, nadzora, opremanja, vanjskog uređenja i opremanja, izgradnje parkirališta, infrastrukture i okoliša.
Otvorenjem vrtića 'Radost-Gioia', kojeg će pohađati 200-njak djece u 10 odgojnih skupina, uz već ranije dostignute pedagoške standarde u predškolskom odgoju i obrazovanju, ovim novim futurističkim zdanjem, potvrđuje status grada primjera i grada budućnosti u predškolskom odgoju i obrazovanju u Republici Hrvatskoj.
Naime, Umag je grad koji se ponosno može dičiti s radom svog nadstandardnog stručnog tima u vrtićima, jer u Umagu 1 odgajateljica dolazi na prosječno 8 djece.
Grad Umag u odgoj i obrazovanje svakog djeteta, od rođenja pa do polaska u školu, direktno ulaže gotovo 200 tisuća kuna, dok ulaganja u same zgrade vrtića u proteklih 7 godina u prosjeku iznose 70 tisuća kuna po djetetu.