Ako se pitate što nije u redu s vašim životopisom da ne prolazi na natječajima, možda ga niste dovoljno usredotočili na rezultate.
Kao što smo već pisali, poslodavce ne zanima toliko što ste radili koliko što ste napravili u svojoj karijeri, a najbolje način za isticanje postignuća jest korištenje konkretnih naziva pa čak i brojevima u svojem životopisu.
Naglašavanje postignuća osigurava pomnije procesuiranje kandidata, nego li samo opisivanje radnog mjesta. Mislite da nemate što za naglasiti? Čak i ako vam se posao svodi na mehaničko obavljanje zadataka, i njih možete prikazati kvantificiranjem.
Uključite brojeve
Umjesto navođenja činjenica i opisa, proširite svoju ulogu na prošlim pozicijama unoseći konkretne brojeve u životopis. Dakle niste samo «doprinijeli znatnom povećanju prihoda od prodaje», nego ste «kao jedini voditelj prodaje u podružnici tvrtke u prvom tromjesečju osigurali povećanje prihoda za X%»
Dodajte usporedbe
Umjesto da ste «s prodajnim rezultatima podružnice došli na prvo mjesto u regiji», recite da je to prvo mjesto izboreno u konkurenciji sa 15 drugih proizvođača, među kojima je i dotadašnji lider u industriji kojeg ste skinuli s trona.
Zahvalite se suradnicima
Naravno, niste sve sami postignuli. Tu je i vaš radišni tim suradnika bez kojih sve to ne bi bilo moguće, pa recite npr.; «U suradnji s već nagrađivanim timom dizajnera, osmišljena je nova ambalaža proizvoda…» ili «Prodajne aktivnosti provođene su u 7-članom timu…» Pokažite se kao timski igrač prije svega ostalog.
Pohvalite se povratkom investicije
Poslodavac očekuje da će mu zaposlenik s vremenom generirati povrat na investiciju njegovog zapošljavanja pa ga uvjerite;
«Nova tehnika pakiranja proizvoda smanjila je troškove transporta za 20%, odnosno na 500 000 kn godišnje.» ili «Prodajnim aktivnostima izravno utjecao na priliv sredstava u iznosu od milijun kuna u prvoj godini rada.»
Koristite 'sažetak' kako biste u kratkim crtama prikazali svoja postignuća i to pozicionirajte negdje pri vrhu životopisa ili prije same kronologije (koja bi trebala biti obrnuta). Ako imate problema sa sumiranjem svojih postignuća, iskušajte metodu samoispitivanja o poslovnim zadacima; koliko ste brzo naučili posao, što ste unijeli u njega, kako se to odrazilo na rezultate te jesu li bili bliski očekivanjima. Izvucite najbitnije zaključke te ih u 2 rečenice pretvorite u svoja postignuća.