Žrtve mobbinga u Hrvatskoj uskoro bi mogle dobiti specijaliziranu ambulantu gdje bi im stručne osobe pružale pomoć, ali i utvrđivale radi li se doista o zlostavljanju na radnom mjestu.
Naime, Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga radi na prijedlogu posebnog zakona o sprečavanju mobbinga, koji bi za mjesec dana trebao biti predstavljen javnosti, a na jesen ući u saborsku proceduru. Zakon bi trebao bi definirati što je mobbing, kako se utvrđuje radi li se o zlostavljanju na radnom mjestu, postupak primanja pritužbe, sankcije mobberima te mjere za sprečavanje te pojave.
Ambulanta za žrtve mobbinga bila bi mjesto gdje se stručno utvrđuje je li doista bilo mobinga ili žrtva možda simulira, odnosno je li u pitanju psihička bolest, kaže Gordana Sobol, saborska zastupnica koja sudjeluje u izradi zakonskog prijedloga. To, dodaje, nije hrvatski izum jer europske zemlje, poput Italije, imaju čak i posebne kliničke odjele za žrtve mobbinga.
Poseban zakon bio bi, smatra, najbolje rješenje za pomoć žrtvama mobbinga i kažnjavanje zlostavljača. Premda je najveći dio zapadnoeuropskih zemalja odredbe o kažnjavanju mobbera ugradio u radno zakonodavstvo, takve bi zakonodavne promjene, smatra Sobol, kod nas bile neizvjesne i dugotrajne.
Kakve će biti kazne za mobbere, odnosno poslodavce u čijim se tvrtkama zlostavljanje događa, još nije definirano. Uglavnom bi to trebale biti novčane kazne, čiji se iznosi još usuglašavaju. No, za teže slučajeve, poput klevete ili fizičkih ozljeda, i dalje će se primjenjivati kazneno zakonodavstvo. Također, nema dvojbe da kazne, po uzoru na europsku praksu, ne trebaju očekivati samo mobberi, već i poslodavci, koji su u svojim tvrtkama dužni osigurati "zdravu" radnu sredinu.
(T.B.)
Izvor:
Glas Istre