Povjerenik Europske komisije za socijalna pitanja Vladimir Špidla najavio je u Bruxellesu da će se zauzimati za što brže uklanjanje prepreka za slobodno kretanje radne snage iz novih u stare zemlje članice.
Nastojat ću osigurati da zemlje članice međusobno uspostavu stvarnu slobodu kretanja, rekao je Špidla na konferenciji za novinare.
Dvije godine nakon proširenja EU-a na deset novih članica iz srednje i istočne Europe istekla je prva faza privremenih mjera o ograničenju kretanja radne snage iz novih u stare članice.
Jedino su Irska, Velika Britanija i Švedska odustale od te mogućnosti i od prvog dana dopustile dolazak radnika iz novih zemalja članica.
Prijelazno razdoblje može maksimalno trajati sedam godina, a podijeljeno je u tri faze prema tzv. 2+3+2 formuli.
Nakon isteka prve faze Irskoj, Švedskoj i Britaniji pridružile su se i Finska, Grčka, Portugal i Španjolska, dok su Austrija, Danska i Njemačka odlučile nastaviti primjenjivati te restrikcije i u sljedeće tri godine. Preostale zemlje odlučile su se za postupno i djelomično ukidanje barijera.
Može se očekivati da zbog jezičnih barijera i zemljopisne udaljenosti neće biti masovne navale radnika iz srednje i istočne Europe, koji bi tražili posao u četiri stare zemlje članice koje su s 1. svibnjom otvorile svoja tržišta radne snage.
Iako su Njemačka i Austrija odlučile ostati pri restrikcijama, to ne znači da kod njih nisu dolazili radnici iz novih članica. Oni su se mogli zapošljavati na temelju bilateralnih sporazuma, tako da ispada da je Njemačka zaposlila približno isti broj radnika iz novih članica kao i Velika Britanija, koja nema nikakvih ograničenja, rekao je Špidla.
(Hina)