Više od milijun imigranata jučer je u SAD-u prosvjedovalo protiv najavljene reforme imigracijskog sustava, kojom se planiraju uvesti oštrije mjere protiv ilegalnih imigranata i onih koji ih zapošljavaju. Masovni skupovi održali su se diljem SAD-a, a imigranti su svoj prosvjed izrazili tako što su bojkotirali odlazak na posao i u školu, a odlučili su i da neće ništa kupovati, sve kako bi pokazali svoju važnost za američko gospodarstvo.
U SAD-u živi oko 11.5 milijuna ilegalnih imigranata, koji su uglavnom došli iz Meksika i ostalih zemalja Južne Amerike. Prosvjedom su imigranti željeli uvjeriti Kongres da odbaci novi imigracijski zakon, kojim bi ilegalan prelazak američke granice postao kazneno djelo i kojim bi se pooštrila kontrola američko-meksičke granice, preko koje u SAD ulazi najviše ilegalnih imigranata. Osim tih oštrijih mjera, zakon, koji je trenutno "zapeo" u Senatu, predviđa i postupak za dobivanje državljanstva za ilegalne imigrante i posebni program za tzv. "gostujuće radnike".
Unatoč tome što je ponedjeljak u SAD-u bio normalan radni dan, mnogi se poslovi, pogotovo u poljoprivredi i građevinarstvu, nisu mogli obavljati zbog nedolaska imigranata na posao. Najveće demonstracije, koje neki komentatori uspoređuju s onima protiv rasne diskriminacije i rata u Vijetnamu održanima 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, održane su u Los Angelesu i Chicagu u kojima je prosvjedovalo po 400.000 ljudi.
Još nije poznato koje će posljedice prosvjed imigranata imati na američko gospodarstvo, ali procjenjuje se da će biti znatne.
(T.B.)
Izvor:
BBC